Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, v sobotu 27. ledna 2024 si připomínáme výročí tragických událostí druhé světové války i odsunu dvě stě sedmdesáti holešovských Židů. Pamětní deska v obřadní síni židovského hřbitova uvádí jména dvě stě padesáti lidí, kteří byli v roce 1943 nuceně deportování do Terezína, mnozí z nich poté do Osvětimi. Nikdy se nevrátili.
Holešovské oběti holocaustu nám od loňského roku připomíná také dvanáct kamenů zmizelých, takzvaných stolpersteinů (kameny, o které je třeba zakopnout) – odkaz na reportáž Českého rozhlasu, které byly v červenci a srpnu položeny na čtyřech místech ve městě. Jejich seznam najdete zde... Oběti nacistických zločinů připomínají také některé náhrobky na židovském hřbitově.
O kamenech zmizelých natočila reportáž Holešov TV
Židé v Holešově museli 18. ledna 1943 odevzdat klíče od svých bytů a nastoupit do vlaku, který je odvezl do sběrného střediska v Uherském Brodě. Odtamtud pak spolu s dalšími Židy ze zlínského regionu odjeli 23. ledna 1943 transportem s označením Cn odesláni do Terezína. Většina z nich byla hned v následující dnech poslána do Osvětimi, byla mezi nimi například devětatřicetiletá Adéla Pöcková nebo třiadvacetiletá Erika Beerová.
Do Terezína byli následně deportováni i další obyvatelé Holešova. Stačilo, aby byli podle německých rasistických předpisů označeni za Židy, třebaže oni sami se za Židy nepovažovali a za Židy je nepovažovali ani jejich sousedé.
Kamila a Alfréd Bergmannovi
Tradičně se uvádí, že holocaust přežilo méně než dvacet holešovských Židů. Ve skutečnosti se jich z koncentračních táborů vrátilo třicet devět, avšak většinu přeživších tvořili lidé, ze kterých udělaly Židy až rasové zákony.
Po válce byla nakrátko obnovena náboženská obec, avšak zanedlouho zanikla, protože většina navrátilců byla jiného než židovského vyznání. Stará Šachova synagoga, která válku přečkala bez úhony, se z místa pro setkávání věřících změnila na muzeum a historickou památku. Význam má ovšem také pro židovské poutníky, kteří přijíždějí především v období výročí smrti významného rabína Šacha takzvaného jahrzeitu. Letos toto výročí připadne na 9. únor 2024. Vzhledem k tomu, že je to pátek, tedy šabat, očekává se příjezd věřících před nebo po devátém únoru.
Kameny zmizelých jsou položeny i v dalších městech. Seznam míst ve Zlínském kraji je k prostudování zde
Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 25.1.2024