Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Rottalův meč projde obnovou

Unikátní barokní meč Jana z Rottalu projde restaurováním. Tým odborníků z Technického muzea Brno se na něj v pátek 3. března přijel podívat do holešovského muzea, aby vyhodnotil nutný rozsah obnovy. Meč by měl poté putovat do některé z moravských restaurátorských dílen.

 

Evropský unikát posuzovali brněnští odborníci pomocí spektrometru, aby znali přesné složení kovů. Své slovo měla také restaurátorka textilu, neboť meč leží v pochvě potažené tmavě červenou látkou. Této prvotní analýzy se zúčastnil také historik Tomáš Knoz z brněnské Masarykovy univerzity, který meč v minulosti zkoumal.

 

„Důvodem restaurování a konzervace je především zabránění postupné degradaci materiálů ze kterých je vyrobený meč, a také možnost vystavit tento unikátní sbírkový předmět na delší dobu veřejnosti,“ vysvětluje správkyně muzea a kurátorka sbírkových fondů v Holešově Renée Rudolfová s tím, že zatím není jasné, zda se restaurátoři do obnovy meče pustí ještě letos.

Meč z roku 1650 patřil moravskému hejtmanovi Janu z Rottalu a je to bezpochyby jeden z největších pokladů muzejních sbírek. V Česku je kromě toho holešovského znám jen hejtmanský meč Františka Karla hraběte z Kolowrat, který je uložený v Rychnově nad Kněžnou a je o několik let mladší.

Hejtmanský meč byl symbolem nejvyšší moci Moravského markrabství a zástupce panovníka, kterým Jan z Rottalu, majitel holešovského panství, v letech 1648–1655 byl.  Podle podkladů byl držen za přítomnosti hejtmana při slavnostních a obřadních příležitostech, ale i při zasedání zemského soudu. Obrazně se dá říci, že na Moravě platil za obdobu korunovačních klenotů. Meč byl v rodině Rottalů a po jejich vymření po meči i jejich dědici v ženské linii velmi uctíván. Nikdy nedošlo k jeho prodeji, ba ani k nabídce prodeje. Po znárodnění holešovského zámku povědomí o mimořádném významu meče zaniklo. Meč byl vystaven jako řadový sbírkový předmět v expozicích holešovského muzea. V roce 2018 se odborníci v čele s historikem Tomášem Knozem shodli na jeho nevyčíslitelné hodnotě, od loňského červnu do konce listopadu si unikát z holešovských sbírek mohla prohlédnout také veřejnost. 

 

Foto Renée Rudolfová


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 6.3.2023



Fotogalerie