Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Holešovský Týden knihoven, besedy se známými osobnostmi a divadlo

Český novinář, válečný zpravodaj a spisovatele Tomáš Etzler završil v neděli večer v zámecké sale terreně holešovský Týden knihoven. Před sálem zaplněným do posledního místa hovořil o svém profesním životě, o Číně, kde mnoho let pracoval pro Českou televizi, a o knihách, které napsal a které ještě připravuje k vydání. Prostor byl také pro dotazy posluchačů, točily se opět kolem práce neuvěřitelně akčního zpravodaje, který se dokázal prosadit v CNN a jako jediný český novinář získal ocenění Emmy. Velmi příjemný večer završila neformální autogramiáda. Tomáš Etzler vyjádřil také potěšení ze zámku jako historické památky a chválil i centrum města, v Holešově byl prý poprvé.

 

Druhou osobností, která v našem městě vystoupila v rámci programu Týdne knihoven, byl brněnský herec Zdeněk Junák. Setkání s ním se konalo také v sale tereně, ale již v úterý 3. října. Herec květnatě vzpomínal nejen na zážitky z divadla a televize, ale mluvil také o své rodině. Mimo jiné zmínil zajímavost, že první rok a půl svého života prožil ve Všetulích.

 

Holešovský týden pro čtenáře pokračoval v pátek 6. října reprízou představení O zlém jelenovi, kterou s dětmi z Literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy Holešov nastudovala Vladimíra Dvořáková. Inspirovala se příběhem z knihy Holešovské pověsti Karla Bartoška a premiéra se konala již loni v květnu. Tentokrát děti zahrály dvě představení, jedno dopoledne pro mateřské školy, druhé odpoledne pro veřejnost. Z původního příběhu o jelenovi, který zabije hraběcí dceru, se stala hororová groteska pro celou rodinu s nečekaně vtipným vyústěním v gastronomický zážitek. I tak se dá pojmout známá pověst, kterou děti přiblížily v první části představení, zatímco v té druhé se pustily do vaření. Z nedobrého jelena, kterého skolil zarmoucený hrabě, uvařily koktejl ze samých dobrůtek, jako jsou například chlupy, jatýrka a srdíčko. Kuchyňský robot nechyběl a ingredience nahradilo mléko a ovoce. Na závěr si připily a dokonale pobavily celý sál. Stejně jako zmíněné besedy, i tato představení byla podpořena dotací Zlínského kraje a Knihovnou Kroměřížska.

 

Týden knihoven 2023 nabídl další tradiční akce, jako byla registrace nových čtenářů zdarma, tombola a amnestie pro dlužníky.

 

foto Dana Podhajská


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 10.10.2023Fotogalerie