Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Velikonoce v Holešově: zámek zahájí výstavní i turistickou sezonu

Zámek Holešov otevírá 8. dubna turistickou sezonu. Nabídne loňskou novinku - prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů, který turisty seznámí s bydlením hraběcího rodu v 19. století. Do prohlídkové trasy je však zařazeno několik novinek, patří mezi ně historické hodiny, které nechalo muzeum loni na podzim zrestaurovat. V prvním patře zámku bude usazen také haptický model barokní stavby pro nevidomé.

O dva dny dříve, tedy 6. dubna začne také první výstava v zámeckých sálech Hlavolamy.


Dubnové prohlídky se budou prozatím konat pouze o víkendech, a to v 10:00, 12:30, 13:30 a 15:00 hodin. Od května bude zámecký okruh v provozu již celý týden kromě pondělí. Vstupné zůstává stejné jako loni - dospělí 100 Kč, děti, studenti, senioři, ZTP 60 Kč, rodinné vstupné (2 dospělí, max. 3 děti) 240 Kč a děti do 6 let v doprovodu rodičů mají vstup zdarma.

 

Prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů navazuje na původní turistickou trasu zámkem a prezentuje bydlení hraběcího rodu v 19. století. Turisté si prohlédnou hraběnčinu ložnici, společenskou místnost s hudebním koutkem, obrazy, posezením a lovecký salónek ve věži s militariemi. Trasa se přitom stále doplňuje, letos přibudou zrestaurované hodiny ze sbírek muzea. Jedná se o automaty z poloviny 19. století, tedy o hodinový stroj, který sám pohání hrací doplňky. Za zmínku v okruhu stojí také kosmetický stoleček hraběnky Elvíry Wrbnové, sestřenice císařovny Sissi, s doplňky ze skla a stříbra nebo reliéf výjevu Zmrtvýchvstání Ježíše Krista vyrytý do lastury. Letos poprvé bude prohlídkový okruh zámkem spojený také s výstavními prostorami holešovského muzea a galerie.  Návštěvníci si budou moci za zvýhod;něné vstupné koupit lístek na prohlídkový okruh a do muzea. Prohlédnou si tak nejen zmíněný zámecký mobiliář, ale také výstavu o zámeckých nástropních malbách. Otevírá se 5. května.

 

Zámek Holešov je přístupný cyklistům. Pod značkou Cyklisté vítáni památka nabízí zázemí pro všechny, kteří dorazí na kolech.

 

Bydlení hrabat Wrbnů letos ozdobí kytice suchých a umělých květů od holešovských zahrádkářů. Jejich autorkou je Vlasta Čablová.


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 9.3.2023Fotogalerie