Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Speciální edukační program pro děti září 2023

Městské muzeum a galerie Holešov připravuje podzimní cyklus interaktních přednášek pro žáky 5. a 6. tříd základních škol a primy gymnázií. 

Zaměří se na příběhy antických bohů a hrdinů zobrazené na stropech holešovského zámku. Raně barokní zámek tímto vyniká a řadí památku mezi jedinečné historické cíle střední Evropy.

 

Více o celé nabídce v odkaze.

 

pr_ibehy_bohu_a_hrdinu_edukacn_i_program.jpg (JPG 1920x960px )

 

Nástropní malby holešovského zámku nemají ve střední Evropě obdoby, díky rozsahu a v kombinaci s bohatými barokními štuky se jedná o mimořádný soubor. Holešovské muzeum se letos rozhodlo téma přiblížit lidem, ba co více – díky zmíněnému edukačnímu programu speciální formou také dětem. Nástropních maleb se v Holešově přitom dochovalo přesně dvaačtyřicetTo, co dnes na stropech zámku vidíme, jsou ovšem přemalované původní malby, přičemž historikové nemají zatím informace, aby odhadli, kolik vrstev je vlastně překrylo.

Je však jisté, že původní malby jsou dílem mistrů, které v 17. století do Holešova povolal hrabě Jan z Rottalu. Jako reprezentant jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších šlechtických rodů na Moravě si přál vybudovat reprezentativní sídlo. Jsou známy pohyby, a dokonce i účetní deníky italských štukatérů, kteří se na tomto nevídaném díle podíleli. Zda byli autoři maleb také Italové, dnes zůstává utajeno. Stejně jako skutečnost, jak jejich původní dílo vypadalo. Naopak téma, které zpracovali, je zřejmé – obrazy na stropech ve většině případů znázorňují ilustrace k příběhům z Ovidiova díla Metamorfózy. Menší část tvoří homérské a biblické příběhy a alegorie živlů a umění. Právě ty se stanou předmětem objevů malých badatelů.

 

V případě zájmu o podzimní edukační program mohou pedagogové své třídy objednávat na tel. 571 160 890 nebo emailem mic@mks-holesov.cz


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 21.8.2023Fotogalerie