Tolerance a respekt – těmito slovy popsal prof. Jindřich Štreit, fotograf a vysokoškolský pedagog, výstavu Jindřicha Buxbauma, kterou si veřejnost může prohlédnout v arkádách zámku do 27. srpna 2023. Výstava je součástí programu Festivalu židovské kultury Ha-Makom 2023 a byla otevřena v den jeho slavnostního zahájení.
Pod Štreitovou kurátorskou taktovkou autor vystavuje snímky pořízené v Holešově během takzvaného jahrzeitu, výročí smrti rabína Šacha, které do města přivádí stovky zbožných Židů. Jsou zachyceni při modlitbách, v rozhovorech mezi sebou, po cestě na hřbitov i v synagoze. Zřejmé jsou detaily, které jsou symboly judaismu, jako jsou modlitební řemínky zvané tfilin.
Ve druhé části výstavy jsou odprezentovány fotografie osobností, které přežily holocaust a dožily se sta let. Je mezi nimi například doktor Gustav Singer, hrdina bojů u Sokolova a frontový lékař z druhé světové války, nebo Elvíra Weiszová, která válku přežila jen díky sňatku se zubním lékařem, nacisty označovaným jako HDŽ (hospodářsky důležitý Žid).
reportáž z vernisáže a zahájení festivalu
Jindřich Buxbaum je známý svou upřímnou náklonností k Holešovu. „Mám to tady moc rád, moc rád se stále vracím,“ konstatuje uničovský fotograf, který se zapsal jako člověk, který dokáže proniknout do úzké komunity chasidů a jejich rodin a prostřednictvím černobílých dokumentů zaznamenávat jejich zvyky a výročí. Cestuje proto po celé Evropě a k židovství se po předcích sám hlásí.
Dalším jeho zájmem je divadelní fotografie, Jindřich Buxbaum pravidelně navštěvuje zákulisí českých a moravských divadel a zaznamenává je. Na tyto fotografie se mimochodem můžeme těšit na podzim, kdy se do Holešova vrátí a připraví další výstavy. Obě, ta současná i ta připravovaná, vznikly u příležitosti autorových sedmdesátých narozenin.
Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 28.7.2023
Fotogalerie