Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Kameny zmizelých.... Kamila a Alfred Bergmannovi

Kamila a Alfred Bergmannovi a jejich tři děti patří k naprostým výjimkám mezi židovskými rodinami, které se po válce vrátily z koncentračních táborů. Přesně před osmdesáti lety, v lednu 1943, bylo z Holešova nuceně deportováno dvě stě sedmdesát dva židovských obyvatel, po více než dvou letech utrpení se jich vrátilo jen dvacet.

Těm, kteří přežili, byly v den zahájení Festivalu židovské kultury Ha-Makom před Šachovou synagogou symbolicky položeny „kameny zmizelých“. Na pietní akt přijala pozvání také vnučka manželů Bergmannových Eva Šašková se synem Petrem.

 

dsc_3511.JPG (JPG 1620x1080px )

Na fotografii je vnučka Eva Šašková-Bergmannová v obložení novinářů poté, co za svou babičku Kamilu položila 25. července kámen zmizelých před vstupem do synagogy.

 

Otec Evy Šaškové, syn Kamily a Alfreda Bergmannových, přežil Osvětim vlastně zázrakem. Přežil pochod smrti i Mengeleho pokusy. Rodiče se dvěma nejmladšími dětmi zůstali celou dobu v Terezíně, transportu na smrt se vyhnuli jen díky otci, který byl německým válečným veteránem z první světové války.

 

Bergmannovi se po válce vrátili do svého bytu v prvním patře synagogy, který si pronajali od židovské obce. Místnost, kterou dnes známe jako světlý výstavní prostor, tehdy rozdělili na dvě menší. „Dodnes jsou viditelné stopy po příčce, která prostor dělila. Také je vidět, kde měli kamna, protože na podlaze jsou propálená místa od žhavých uhlíků. Zůstal nám po nich také zakrytý původní trámový strop, zřejmě kvůli případnému úniku tepla,“ popisuje Vratislav Brázdil ze Šachovy synagogy.

 

 

O UDÁLOSTI INFORMAVAL TAKÉ PORTÁL iDNES.CZ A ČESKÁ TELEVIZE V UDÁLOSTECH V REGIONECH BRNO

 

Kamila Bergmannová bohužel zemřela již tři roky po válce na selhání srdce. Bolest ze ztráty čtyř dětí, které zahynuly v Osvětimi, byla příliš velká. Invalidní Alfred Bergmann zemřel o osm let později, v roce 1955.

 

Na konci srpna by v Holešově měly být položeny ještě další kameny zmizelých, jejichž podstatou je ležet lidem v cestě, aby o ně doslova zakopávali. Podle Vratislava Brázdila budou ze soukromé iniciativy potomků položeny za rodinu Beerových a Brichtových.

 

 


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 24.7.2023Fotogalerie