Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

výstava Valaši a Valašsko začíná...

Holešovský zámek v sobotu 10. června 2023 otevře výstavu obrazů Jana Kobzáně, Aloise Schneiderky, Františka Podešvy, Jaroslavy Hýžové a dalších významných valašských akademiků. Vedle obrazů již nežijících starých mistrů visí i díla současníků jako je Ilja Hartinger.  

 

„Snažili jsme se, abychom tři výstavní sály naplnili krásnými díly a to se snad podařilo. Jde o práce skutečných mistrů, kteří do prostor zámku na rozhraní Valašska a Hané určitě patří,“ shrnul cíle výstavy její kurátor Pavel Chmelík.

 

Výstavu hned v prvním sále uvede šestimetrový obraz Jana Kobzáně z roku 1957, který autor věnoval Holešovu. Patří do sbírek muzea, ale na veřejnosti se prezentuje poprvé. Přitom je ukázkou Kobzáňovy malířské a kreslířské zdatnosti a nesmírného talentu, který u mladého sirotka Jana objevil samotný Tomáš Baťa, abych ho následně nechal vystudovat na akademii v Praze.

Ve dvou dalších sálech jsou vystaveny nejcennější krajinomalby dalších malířů zapůjčené z moravských a českých galerií. V posledním sále jsou vystavena díla vybraných současníků, například sochařky Kristiny Veskové a zmíněného Ilji Hartingera.   

 

Výstava Valaši a Valašsko bude otevřena až do 3. září 2023, denně kromě pondělí od 9 do 12 a do 13 do 17 hodin.


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 9.6.2023Fotogalerie