Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Začala výstava Temné postavy evropské historie

Cení zuby jako správní upíři, děsí, křičí nebo jen spí. Mají propracované dobové oblečení i doplňky, skleněné oči, a dokonce i vlasy… Figuríny, které představují Temné postavy evropské historie, prostě vyjadřují emoce. V kombinaci se sklepními prostorami holešovského zámku slibuje tato letní výstava zajímavou podívanou. Koná se od 7. června a je otevřená denně od 9 do 17 hodin kromě pondělí. 

 

Mezi jedenácti nejkrutějšími osobnostmi evropské historie je třeba Alžběta Báthoryová alias čachtická paní, kat Mydlář, středověká sériová vražedkyně Kateřina z Komárova zvaná Karlštejnská paní nebo hrabě Drákula. Vyobrazeny jsou v situacích, které pro ně byly charakteristické, a nechybí jim propriety, jako jsou třeba česnek proti uřknutí nebo lahvičky s jedy. V zadní části výstavy je dokonce hřbitov upírů se zvukovou smyčkou, která návštěvníkům vypráví příběhy ze starých českých kronik.

Zvuky ovšem vládnou celé výstavě prostřednictvím oživlých obrazů. Na třech obrazovkách se mění tři postavy, které buď stárnou, nebo nečekaně lekají návštěvníky. Technicky jsou variace jejich pohybů a změny emocí záměrně navrženy tak, aby byly nepředvídatelné a různě se měnily.

 

„Všichni ta jména známe. Jejich pověstmi opředené životy nás zajímají a chceme se o nich dozvědět více. Téma je sice trochu strašidelné, ale strašit určitě nemá. Snažili jsme se o sladění nabídky se zážitkem,“ řekla kurátorka výstavy Jana Slovenčíková. 

 

Výstava Temné postavy evropské historie putuje několik let po českých a moravských památkách a muzeích a baví nejen dospělé návštěvníky, ale díky použitým moderním technologiím také děti. Na zámku v Holešově bude k vidění až do 31. srpna 2023. Za zvýhodněné vstupné ji lze navštívit spolu s dalšími výstavami letošního léta na zámku v Holešově. Více na www.holesov.info.

 

dsc_1923.JPG (JPG 1616x1080px )Foto Dana Podhajská


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 7.6.2023