Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Zámek Holešov vystaví Temné postavy evropské historie

Děsivý hrabě Dracula, krutá Alžběta Báthoryová nebo proslulý kat Mydlář – reálné historické postavy, které se však do minulosti nezapsaly zrovna nejlépe. Jejich životy a životy dalších devíti kontroverzních osobností evropských dějin přiblíží výstava, která začne 7. června ve sklepeních holešovského zámku. Atraktivní expozice nabídne exkurzi napříč šesti staletími a vznikla ve spolupráci se značkou Putovní výstavy CZ.

 

„Všichni ta jména známe. Jejich pověstmi opředené životy nás zajímají a chceme se o nich dozvědět více. Téma je sice trochu strašidelné, ale strašit určitě nemá. Snažíme se o sladění nabídky se zážitkem,“ říká kurátorka výstavy Jana Slovenčíková.

 

Dvanáct stylizovaných figurín temných postav evropské historie vytvořil sochař Vítězslav Šerý včetně věrohodných a charakteristických detailů, jako jsou skleněné oči, zuby a účesy. Dojmy z výstavy umocní audiovizuální efekty ve formě oživlých obrazů a zvukové smyčky zápisů z gotických kronik o výskytu upírů v Čechách a pozdějším upírském šílenství v období baroka.

Kromě zmíněného Draculy, Alžběty Báthoryové a kata Mydláře výstava přiblíží třeba zhýralého a bezcitného inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstadtu, který ve druhé polovině 17. století vedl čarodějnické procesy na Šumpersku, nebo Darju Nikolajevnu Saltykovovou, ruskou šlechtičnu a sériovou vražedkyni přezdívanou „satan v sukních“. Výstavu zakončí krutý představitel 20. století, šílený baron Roman Fjodorovič Ungern von Sternberg.

 

Výstava několik let putuje po českých a moravských památkách a muzeích a baví nejen dospělé návštěvníky, ale díky použitým moderním technologiím také děti. Na zámku v Holešově bude k vidění až do 31. srpna 2023. Otevřena bude denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin.


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 30.5.2023


Přitahují pozornost, ale potkat by je nikdo nechtěl