Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Zámecká zahrada v Holešově jako TOP cíl Zlínského kraje

Vychází limitovaná edice speciálních turistických známek Proslulé parky a zahrady České republiky. Za Zlínský kraj ji reprezentuje zámecká zahrada v Holešově. Tento suvenýr, populární dřevěnou plaketku o průměru asi 6 cm, mohou návštěvníci zámku i jeho zahrad zakoupit v informačním centru. Známka se tak řadí mezi podobné upomínkové dárečky, které reprezentují další místní památky – Šachovu synagogu, Malé muzeum kovářství a město Holešov. Všechny stojí 40 Kč.

 

Zámeckou zahradu v Holešově na známce reprezentuje typický pohled z ptačí perspektivy na zámecké kanály, aleje a pravidelné travnaté plochy s barokním zámkem v pozadí. Francouzský střih zahrady je již z plakety dobře patrný. Právě Francie 17. století se stala Janu hraběti z Rottalu největší inspirací, když se rozhodl zámek koupit a vybudovat z něj honosné rodové sídlo. Z této doby pravděpodobně pochází také základní dispozice zahrady s vodními plochami, která byla postupně doplňována ornamentálním členěním ústředního parteru.

 

Dnes je holešovská zámecká zahrada především historickým dokladem vývoje zahradního umění a lákavým cílem výletů. Je zdarma přístupná 365 dní v roce a nabízí aktivní i pasivní možnosti k trávení volného času. Její součástí je Růžová zahrada s hvězdárnou a také historicky cenný ovocný sad z 18. století, který prošel v minulých letech zásadní obnovou. Populární prvek turistů, dřevěné srdce Holešov, lze najít na pomezí francouzské zahrady a obory. Nově si lze v parku pohovět také na dřevěných lehátkách a v altánu.

Zámecká zahrada v Holešově je také místem konání populární Holešovské Regaty a dalších kulturně-společenských akcí. Například loni, během oslav města, zde Slezské divadlo Opava odehrálo operu Prodaná nevěsta.

Nabízí však také poznání, procházku mezi informačními panely rozsetými po celé zahradě, které shrnují její historii.

 


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 24.4.2023Fotogalerie