Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Fotograf Buxbaum připravuje výstavu stoletých

Celý život fotografuje židovský svět. Snaží se zachytit věřící, kteří žijí jako před tisícovkami let, jen používají technologie moderní doby. Uničovský fotograf Jindřich Buxbaum bude opět vystavovat na holešovském zámku. Výstava, kterou připravuje s kulturním střediskem, vzniká u příležitosti jeho 70. narozenin a představí fotografie stoletých, kteří přežili holocaust.
Přeživší, to je název kolekce, kterou si veřejnost prohlédne v arkádách zámku během června a července tohoto roku. „Mám rád staré lidi, to se o mně ví, vystavím například fotografii Hany Lustigové nebo lékaře Gustava Singera, který zemřel v roce 2015 jako 101letý a celý jeho život je neuvěřitelně silný příběh,“ přibližuje připravovanou výstavu autor.
Černobílý cyklus Přeživší doplní o desítku fotek pořízených během několika let v Holešově v prostorách židovských památek. Netají se tím, že Holešov je pro něj srdcovka, rád se vrací. Mezi snímky zařadí také fotografii modlícího se židovského chasida před Šachovou tumbou, která loni zvítězila v celostátní soutěži fotografů amatérů ve Svitavách.
Letní výstava není jediný projekt, kterým si Jindřich Buxbaum v Holešově připomene své jubileum. Na výstavu Přeživší na podzim naváže jeho další výstava fotografií, tentokrát z prostředí divadla a hudby, kterému se taktéž dlouhodobě věnuje. Obzvláště úzce spolupracuje s pražskými divadly Ungelt a Na Jezerce a dokumentuje také mezinárodní festivaly Blues Alive a Flamengo, koncerty a produkce předních českých interpretů.
Fotograf zvažuje také samostatnou výstavu fotografií jen z Holešova, konat by se mohla příští rok na jaře přímo v prostorách Šachovy synagogy. 
Jindřich Buxbaum vystavuje v Holešově pravidelně, většinou v rámci programu Festivalu židovské kultury Ha-Makom. Naposledy jeho snímky obohatily festivalovou nabídku v roce 2020, kdy současně představil svou knihu Sedmero požehnání, v níž zachytil i Holešov. Fotograf v ní nechává čtenáře nahlédnout do tajemného světa sedmi židovských járcajtů (výročí smrti), poskytuje jim obraz komunity, která si střeží svůj poklad především v srdcích.
Uničovský fotograf si životní jubileum připomíná i dalšími výstavami v jiných městech. Se svým přítelem, fotografem Jindřichem Štreitem, připravuje na jaro společenskou výstavu v Hradci Králové, další má až v Los Angeles.   
Umělec se pravidelně účastní soutěží fotografů u nás i na Slovensku, za úspěch lze považovat vítězství v celostátních soutěžích Zrcadlení v Bystřici nad Pernštejnem a Svitavách, je trojnásobným finalistou soutěže SlovakPressPhoto, finalista celosvětové soutěže Interfotoklub Vsetín.

 


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 30.3.2023Fotogalerie