Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

S karimatkou po stopách antických bohů a hrdinů

Městské muzeum a galerie připravuje další večerní prohlídky nástropních maleb. Budou se konat

 

30. dubna, 11. července a 3. srpna 2024 vždy od 20 hodin. 

Rezervace předem je nutná, a to na telefonu 571 160 890.

 

Zámek v Holešově je jedinečnou raně barokní památkou, jež vyniká bohatou štukovou výzdobou, která v kombinaci s nástropními malbami nemá ve střední Evropě obdoby. Tato stálá expozice prezentuje práci barokních mistrů, kteří se inspirovali příběhy starých řeckých bájí, a předlohou jim byla plátna slavných renesančních a barokních malířů. První komentované prohlídky těchto maleb se konaly již před rokem a pro velký úspěch a zájem veřejnosti byly zařazeny také do nabídky roku 2024. 

 

To, co dnes na stropech zámku vidíme, jsou přemalované původní malby, přičemž historikové zatím nemají informace, aby odhadli, kolik vrstev je vlastně překrylo. Je však jisté, že původní malby jsou dílem mistrů, které v 17. století do Holešova povolal hrabě Jan z Rottalu. Jako reprezentant jednoho z nejbohatších a nejvlivnějších šlechtických rodů na Moravě si přál vybudovat reprezentativní sídlo. Jsou známy pohyby, a dokonce i účetní deníky italských štukatérů, kteří se na tomto nevídaném díle podíleli. Zda byli autoři maleb také Italové, dnes zůstává utajeno. Stejně jako skutečnost, jak jejich původní dílo vypadalo.

Naopak téma, které zpracovali, je zřejmé – obrazy na stropech ve většině případů znázorňují ilustrace k příběhům z Ovidiova díla Metamorfózy. Menší část tvoří homérské a biblické příběhy a alegorie živlů a umění. Malíři, kteří stropy holešovského zámku vymalovali, se inspirovali slavnými předlohami renesančních až barokních mistrů, jako byli Ital Paolo Veronese a Vlámové Jacob Jordaens a Anthonis van Dyck.

 

Dana Podhajská


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 15.4.2024


S karimatkou po stopách antických bohů a hrdinů