Měsíc březen se přesunul do své druhé poloviny a s ním i nabídka Městské knihovny v rámci měsíce, který patří knihám. V úterý 26. března budou mít čtenáři další možnost zaregistrovat se zdarma, využít amnestie pro dlužníky a zapojit se do čtenářské tomboly.
Nejmladší čtenáře ještě v tomto týdnu čeká tradiční Noc s Andersenem (22. a 23. 3.), tentokrát na téma dětský komiks. Děti se mohou těšit nejen na komiksové postavičky, ale také na hry, soutěže, oblíbený obchůdek, čtení pohádek a divadelní představení dětí z literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy F. X. Richtera Holešov. V průběhu posledního březnového týdne bude také otevřen avízovaný dětský koutek.
Dospělé čtenáře knihovna zve na přednášku o zapomenuté osobnosti hanáckého národopisu pozvánka.
Celostátní akce Březen – měsíc čtenářů se letos koná s podtitulem S knížkou do života – Životem s knihou. Záměrně připomíná projekt BookStart – S knížkou do života. Pocítila to většina školáků v regionu, pro které holešovská knihovna připravila tradiční besedy. Jak potvrdila vedoucí knihovny Irena Železná, kapacita, která byla pro tuto příležitost vytvořena, byla již na počátku března plně obsazena.
Letošní Březen, měsíc čtenářů ovšem nezapomněl ani na dospělé. První čtenářské setkáním se konalo 7. března. Miroslav Olšina představil svou novou knihu Putování s moždířem. Válečné fotografie Josefa Velcla 1914–1918. Autor a současně čestný člen Vlastivědného kroužku Holešov vybral nejzajímavější snímky z unikátního souboru válečných fotografií třebětického rodáka a rymického občana Josefa Velcla (1893–1967). Ten narukoval k těžkému dělostřelectvu a v letech 1914–1918 sloužil u jedné z nejtěžších zbraní, třiceticentimetrového moždíře (dělo). Fotografie byly sestaveny do tematických kapitol a doplněny komentářem, který přibližuje dnes už zapomenuté skutečnosti o fungování rakousko-uherské armády za Velké války a životě vojáků v ní. Kniha je k zakoupení v knihovně i v zámeckém informačním centru za 50 Kč.
Další přednáška se bude konat ve čtvrtek 21. března, historik a pracovník památkové péče města Holešova Zdeněk Krajcar bude hovořit o zapomenuté osobnosti hanáckého národopisu Jožkovi Vaverkovi (1903–1982), který se narodil se a bydlel ve Všetulích a v Holešově. Věznili ho nacisté i komunisté a i když skoro neviděl, dokázal zásadní měrou přispět k obnově starodávné hanácké tradice „honění krála“ v první polovině minulého století.
foto Dana Podhajská
Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 19.3.2024
Fotogalerie