Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Začne výstava o císaři, kterého proslavil Jan Werich

Do období na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století zavede návštěvníky výstava Rudolf II. ožívá, která začne 26. března 2024 na holešovském zámku. Expozice bude přístupná až do 23. června a výstavou provede sám Rudolf II. Habsburský.

 

Výstava má multimediální charakter díky použití moderních technologií jako je multivideomapping a animace. Samotný císař „ožije“ díky živým obrazům, tvář a hlas mu propůjčil Jiří Werich Petrášek, syn Jana Wericha, který panovníka ztvárnil v legendárních filmech Císařův pekař a Pekařův císař.

Římský císař a český král návštěvníky provede nejen svým životem, ale i sbírkami, které shromažďoval většinu života. V kabinetu kuriozit budou k vidění napodobeniny bizarních exponátů preparovaných zvířat v kostýmech, například bažant jako kardinál nebo kočka jako šlechtična. Prostřednictvím hologramů si lidé také prohlédnou koruny, kterými byl Rudolf II. korunován, a zejména ženy zaujme přehlídka módy rudolfínské doby.

 

Součástí expozice jsou i miniaturní výjevy ze života císaře – například v truhlách vyřezaná flotila šestnácti lodí, která císaře a jeho tři sta sedmdesát dvořanů vezla na sedmiletá studia ve Španělsku. Jiné diorama zachycuje v uvozovkách skromnou císařskou hostinu a za pozornost stojí také laboratoř alchymie a okultních věd, které Rudolfa II. fascinovaly.

 

Rudolf II. žil v letech 1552 až 1612, byl římským císařem, uherským, českým a chorvatským králem a rakouským arcivévodou. Nikdy se neoženil, ale údajně zplodil šest dětí. Výstava připomíná známé i méně známé aspekty jeho života i života jeho nejbližších.

 

Výstava bude otevřena denně kromě pondělí. V měsících březnu a dubnu ve všední dny od 13 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 17 hodin, v květnu a červnu od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.

 

Dana Podhajská


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 18.3.2024


Začne výstava o císaři, kterého proslavil Jan Werich