Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Na zámku vystoupí Pražský komorní balet

Prvním představením z letošní jarní řady XV. ročníku hudebního festivalu Musica Holešov bude v neděli 17. března 2024 vystoupení Pražského komorního baletu v doprovodu Zemlinského kvarteta. V holešovské premiéře tanečního dramatu Kříž u potoka a díla inspirovaného dlouholetým milostným vztahem českého hudebního skladatele s vdanou ženou Listy důvěrné zazní Dvořákův Smyčcový kvartet č. 9 d-moll a Janačkův Smyčcový kvartet č. 2. Začátek představení je v 18 hodin. Odkaz na vstupenky                                             

 

Říká se, že tanec je zhmotnění hudby. Že je to pravda dokazuje Pražský komorní balet ve svých baletně - hudebních projektech již mnoho let. Nádherným a ukázkovým příkladem jsou dvě mistrovské choreografie Aleny Peškové a Petra Zusky – Kříž u potoka a Listy důvěrné s hudbou Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka. Síla prožitku pohybového vyjádření hudby je ještě umocněna přímým účinkováním smyčcového kvarteta, v tomto případě jedním z našich nejlepších souborů – Zemlinského kvarteta.

 

Kříž u potoka je taneční drama inspirované stejnojmenným románem Karoliny Světlé, které choreografka Alena Pešková zasadila do nedávné minulosti a které je „orámováno“ nádherným Dvořákovým smyčcovým kvartetem d moll. Řeší hned několik nadčasových témat, jako jsou: oběť, smysl života, nedorozumění, vina a hlavně láska.

 

Smyčcový kvartet Listy důvěrné zkomponoval Leoš Janáček těsně před svou smrtí v roce 1928. Dílo je inspirováno jeho dlouholetým milostným vztahem s vdanou, o čtyřicet let mladší ženou. Snad se dá říci, že jde o jakousi hudební variantu jejich vzájemné písemné korespondence. Petr Zuska pojal choreografii jako živý, pulsující a proměnlivý organismus, který je sám o sobě tématem a příběhem.  Inspirován Janáčkovou hudbou je vše v neustálém pohybu, nic netrvá věčně a nic už se nebude opakovat.

 

Jarní řada XV. hudebního festivalu Musica Holešov pokračuje. Více o programu informuje server Kultura 21.

 

Foto Kříž u potoka: Michal Hančovský

Foto Listy důvěrné: Serghei Gherciu

© archiv Pražský komorní balet

 

 


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 13.3.2024


Na zámku vystoupí Pražský komorní balet
Fotogalerie