Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Stavebnice SEVA, začíná první výstava roku 2024

Typické modré, červené a sytě žluté součástky a bílé křížové spojovníky, kdo by si nepamatoval legendární stavebnici SEVA, kterou vyráběly Kovozávody Semily. Fenomén československé socialistické výroby tvoří základ velké výstavy, která se na zámku v Holešově koná od 15. března do 1. září. V několika výstavních sálech si návštěvníci prohlédnou nejen historické sady, ale také modely, které vznikly nedávno. Tuto největší sbírku v České republice zapsanou také do databáze rekordů a kuriozit do Holešova zapůjčil Petr Šimr.  Ten je autorem všech nově postavených modelů, které výstava prezentuje.

 

Dominantou výstavy je ohromující model mateřské školky včetně přilehlé ulice a tři parní lokomotivy z kolekce SEVA Století páry složené z tisíců dílků. Například lokomotivu „Šlechtična“ postavenou podle reálného modelu vyráběného v polovině minulého století zkonstruoval sběratel Petr Šimr z šesti a půl tisíců dílků za dvanáct hodin. Zmíněnou mateřskou školu stavěl sto třicet hodin.

Tisíce dílků spotřeboval také na kolekci zvířat a ptáků, která má až edukativní hodnotu. Ukazuje reálné barevné a proporční rozdíly vybraných opeřenců. Hlavně mužské pohlaví nadchne série vojenské techniky, z nichž některá bojová vozidla mají funkční pásy, dále vozidla technických služeb a speciálních dopravní stroje, jak je například drapák na pile. Vystaveny jsou také modely z továrních setů  jako je domeček, kočárek nebo dvojplošník.  Petr Šimr přitom podotýká, že žádný z modelů, který v Holešově vystavuje, není lepený.

 

Nostalgie se na výstavě dostaví hned po zhlédnutí několika desítek historických sad, které semilské závody vyráběly do počátku devadesátých let. Jsou natolik křehké, že k prohlédnutí budou jen ve vitrínách.

Pozornost a emoce dávných časů vzbudí i exponáty, které vedle stavebnice představí další vyráběný sortiment semilských Kovozávodů. Neodmyslitelné jsou například upomínkové televizorky s fotogalerií pohádek a známých míst, magická tabulka Grafo, různé natahovací hračky, střílecí pistolky, katapulty a dětské počítací váhy se závažím. V Semilech se vyráběly také ruční domácí a kuchyňské nástroje, třeba ruční šicí stroj, mlýnky na kávu, kráječe ovoce, zdobičky a vykrajovátka nebo lis na česnek. Zajímavostí je, že většina sbírkových artiklů se dochovala v původních obalech a tak jsou i vystaveny.

Součástí výstavy je dětská herna s kostičkami SEVA, SEKO, MOSAIC MAXI a DISCO.

 

Dana Podhajská

 


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 11.3.2024



Fotogalerie