Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Nakreslili obrázky a inspirovali se dílem Libora Vojkůvky

Zámek Holešov vystaví obrázky lidí, kteří se zapojili do mezigeneračního výtvarného projektu s názvem Inspirováno dílem Libora Vojkůvky. Obrázky nakreslili klienti ve věku od sedmi do devadesáti devíti let z různých subjektů, například z Klubu čtecích babiček a dědečků nebo základních škol. Projekt zorganizovalo olomoucké rodinné centrum Heřmánek u příležitosti pátého výročí úmrtí zmíněného moravského naivního malíře.

Výstava trvá od 14. března do 21. dubna 2024 v prvním patře a bude přístupná dle otevírací doby zámku. Ve všední dny od 13 do 17 hodin, o víkendech od 9 do 17 hodin.

 

Mezi obrázky nechybí autorovy oblíbené motivy – kočka sedící v křesle a pyšnící se svým úlovkem, příznační ptáci, ryby a sovy. Jak zmiňuje autorka projektu, dobrovolnice, trenérka paměti a techniky vědomého relaxačního kreslení Lenka Vyhlídalová, právě sova se stala symbolem holešovské výstavy. Nakreslila ji devětaosmdesátiletá seniorka.

 

„Zapojilo se již sto čtyřicet dva lidí, a to ze tří zařízení pro seniory, Klubu čtecích babiček a dědečků, dvou základních škol a veřejnosti. Počet zapojených osob se neustále zvyšuje. Nyní se přidávají hlavně jednotlivci. Kdo se chce připojit, má pořád možnost,“ dodává Lenka Vyhlídalová s tím, že zhruba polovinu prací vytvořili senioři ve věku nad pětašedesát let a druhá polovina připadá na děti a dospělé. 

 

Na výstavu v Holešově naváže výstava na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně, poté výstava v Knihovně města Olomouce – pobočce Holice, ve Šternberku a na Univerzitě Palackého v Olomouci. Žádná z výstav přitom nebude identická, ale bude se měnit a přizpůsobovat výstavním prostorám. Ta holešovská a šternberská bude nicméně nejrozsáhlejší.

 

Malíř Libor Vojkůvka, jehož tvorba se stala inspirací projektu, se narodil v roce 1947. Kromě svých okatých naivních obrázků plných barevnosti proslul jako cestovatel, fotograf, lidový bavič, entomolog a písmák. Malbě se systematicky věnoval od počátku sedmdesátých let a brzy nato začal také vystavovat. Žil a tvořil ve Šternberku.

 

Dana Podhajská


Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 5.3.2024


Nakreslili obrázky a inspirovali se dílem Libora Vojkůvky
Fotogalerie