Tradiční zápisné nově registrovaných čtenářů zdarma, amnestie pro dlužníky, čtenářská tombola, besedy pro veřejnost a Noc s Andersenem – začíná celostátní Březen – měsíc čtenářů, letos s podtitulem S knížkou do života – Životem s knihou. Záměrem je připomenout projekt BookStart – S knížkou do života a zároveň nezapomínat i na ostatní věkové skupiny. Nejinak tomu bude v Holešově, knihovnice připravují pestrý program.
Nejmladší generace se dočká nového dětského koutku, který vzešel právě ze zmíněného projektu BookStart. Přesný termín otevření bude upřesněn. Z pátku 22. na sobotu 23. března se uskuteční tradiční Noc s Andersenem, tentokrát na téma dětský komiks. Malí čtenáři se mohou těšit nejen na své oblíbené komiksové postavičky, ale také na hry, soutěže, oblíbený obchůdek, čtení pohádek a divadelní představení dětí z literárně-dramatického oboru Základní umělecké školy F. X. Richtera Holešov. Měsíc věnovaný knihám nicméně pocítí také většina školáků v regionu, pro které holešovská knihovna připravila speciální besedy. Jak potvrdila vedoucí knihovny Irena Železná, kapacita, která byla pro tuto příležitost vytvořena, je plně obsazena.
Prvním čtenářským setkáním pro dospělé bude 7. března od 17 hodin slavnostní představení nové knihy Miroslava Olšiny Putování s moždířem Válečné fotografie Josefa Velcla 1914–1918. Autor a současně člen výboru Vlastivědného kroužku Holešov vybral nejzajímavější snímky z unikátního souboru válečných fotografií třebětického rodáka a rymického občana Josefa Velcla (1893–1967). Ten narukoval k těžkému dělostřelectvu a v letech 1914–1918 sloužil u jedné z nejtěžších zbraní, třiceticentimetrového moždíře (dělo). Fotografie byly sestaveny do tematických kapitol a doplněny komentářem, který přibližuje dnes už zapomenuté skutečnosti o fungování rakousko-uherské armády za Velké války a životě vojáků v ní.
Další přednáška se bude konat ve čtvrtek 21. března, kdy historik a pracovník památkové péče města Holešova Zdeněk Krajcar bude hovořit o zapomenuté osobnosti hanáckého národopisu Jožkovi Vaverkovi (1903–1982).
Josef Váverka či také Jožka Vaverka se narodil se a bydlel ve Všetulích a v Holešově. Věznili ho nacisté, ale i komunisté. Skoro neviděl, přesto zásadní měrou přispěl k obnově starodávné hanácké tradice „honění krála“ v první polovině minulého století. Tato tradice, při níž regionem cválalo přes sto jezdců na koních, byla srovnatelná snad jen s vlčnovskou jízdou králů. Více na přednášce, která začne v 17 hodin.
Dana Podhajská
Autor: Dana Podhajská, Publikováno: 1.3.2024
Fotogalerie