Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Hledat na webu

Historie kina Svět

Od konce 19. století organizovaly a spravovaly kulturní život města spolková sdružení – tzv. Jednoty, mezi ně patřil např. Sokol, katolický spolek Sušil, Dělnická tělocvičná jednota, Sdružení pracujícího lidu Pokrok aj. S provozováním divadelních her v současné budově kina Svět začal katolický spolek Sušil v roce 1912 zakoupením tzv. Hotelu Pokorný, na jehož místě zbudoval hotel Central. Mimo divadla sloužil později také potřebám kina. K významným datům v historii Centrálu patří první filmové představení, a to 28.září 1929 americkým velkofilmem Král Králů.

 

V květnu 1948 byla zestátněna a zároveň přejmenována obě kina. Z kina Sokol, které bylo umístěno v sokolovně, se stalo kino Oko a z kina Central kino Svět. V roce 1954 byla holešovská kina administrativně sloučena v jedno kino Svět.

 

Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let 20. století se začalo velmi intenzivně jednat o přestavbě kina Svět a jeho adaptaci na širokoúhlé promítání.
V roce 1975, při příležitosti sedmisetletého výročí města, byla budova nově omítnuta a dekorována rozměrným městským znakem s nápisem „1272 * 1972 700 let města Holešov“.

 

V roce 1983 bylo rozhodnuto o celkové vnitřní přestavbě a modernizaci kina, která trvala až do listopadu 1986, kdy došlo ke slavnostnímu znovuotevření. O dva roky později vypukl vlivem technické závady v sále kina požár a kino vyhořelo. K prvnímu promítání v obnoveném kině došlo v květnu 1990.
Od druhé poloviny devadesátých let se opět, jako již několikrát v minulosti, začalo velmi intenzivně jednat o modernizaci a inovaci objektu kina. Jelikož k žádným konkrétním krokům investor nepřistoupil, vrátila se v roce 2001 k původnímu úkolu inovace budovy architektonicko-objemová studie projektová kanceláře PARITA plus s. r. o., Žeranovice. Ta plánovala rozšířit společensko-kulturní funkce stavby např. o obřadní síň. Ovšem opět bez výsledku.

Kino Svět
náměstí Doktora Edvarda Beneše 62, Holešov
Lenka Hasníková - pronájmy, program +420 571 160 881; +420 734 422 065