Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Betlém ze sena a slámy v životní velikosti

Novinkou v nabídce na adventní a vánoční dny na zámku v Holešově je betlém ze slámy v životní velikosti. Autorkou je Marie Pavlicová z Hroznové Lhoty na Moravském Slovácku. Městské kulturní středisko Holešov, které zámek spravuje a je také promotérem vánočního programu, jej nechalo vyrobit na zakázku. Betlém je volně přístupný na nádvoří, a kromě Svaté rodiny ukazuje také Tři krále s dary a dvě ovečky.

 

„Kolik slámy a kolik dní práce…“ opakuje otázku Marie Pavlicová a začne se smát! „Kolik na to padne slámy vám neřeknu, ale práci spočítáme,“ dodává obratem.

Tato neskutečně šikovná žena pracuje denně určitě více než osm hodin. Zvířátko vyrobí za jeden den, Svatou rodinu za čtyři dny. Nejnáročnější jsou Tři králové, kteří mají nejvíce ozdob a nesou dary. Seno? To si Marie Pavlicová s manželem obstarává sama. Trávu na obecních loukách ve svém rodišti sami posečou, usuší a připraví k výrobě.

 

Základem slaměné postavy je jednoduchý korpus – každou postavu na zemi kotví dřevěný kříž a z něj vede nahoru tyč. „Jednoduchá! Prostě obyčejná tyčka… Na tu navazuji seno nebo slámu a stále svazuji provázkem. Nakonec tvaruji,“ vysvětluje autorka.

 

Práci má prostě pořád, čas na odpočinek přichází až před vánočními svátky a trvá pouze do nového roku. Pak výrobkyně začne přijímat zakázky na výrobu velikonočních dekorací. „Ano, živím se tím a práce je mi koníčkem,“ vysvětluje paní Marie, maminka čtyř dospělých dětí, které občas také přiloží ruku k dílu. Bolavé ruce pravidelně procvičuje a maže krémem proti vysušení.

 

Betlém Marie Pavlicové si lidé mohou v arkádách zámeckého nádvoří prohlédnout spolu s výstavou Kouzlo přírodních Vánoc až do Tří králů. Připravena je pro ně také zvonička štěstí, další nový prvek zámeckého adventu a Vánoc.

 

Dana Podhajská 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star