Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámecká sezona 2022

Tisková zpráva ze dne 8. listopadu 2022

 

Přes tři a půl tisíce turistů navštívilo v letošním roce holešovský zámek a jeho nové prohlídkové okruhy. Číslo naznačuje, že zájem veřejnosti o památky se obecně vrací do standardu před covidem. Ba co více – letošní návštěvnost barokního zámku byla téměř o tisíc lidí vyšší než třeba v roce 2018.

Turisté, kteří především v letních měsících významnou památku východní Moravy navštívili, viděli nový prohlídkový okruh Po stopách Wrbnů. Invence vytvořit stylizaci bydlení 19. století vzešla z dlouhodobé snahy města Holešova zámek alespoň zčásti naplnit chybějícím mobiliářem. Pomoc přišla na jaře letošního roku od Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, který nabídl zapůjčení nábytku ze zámků Jaroměřice nad Rokytnou a Náměšť nad Oslavou. Starý prohlídkový okruh se tedy rozšířil o hraběnčinu ložnici, společenskou místnost a lovecký salonek a na začátku června přivítal první návštěvníky. O prázdninách k nabídce přibyl také další prohlídkový okruh zámeckou zahradou a hvězdárnou.

„O ten však bohužel takový zájem nebyl. Výsledky vyhodnocujeme a pro příští sezonu hledáme jinou cestu, jak lidem prohlídku krásné zámecké zahrady nabídnout v jiné formě,“ řekla Renée Rudolfová z Městského muzea a galerie Holešov, které prohlídkové okruhy připravilo. V úvahu podle ní připadají například speciální komentované prohlídky s průvodci v kostýmech, které jsou populární v jiných městech.

Holešovská zámecká sezona byla v roce 2022 úspěšná také z pohledu výstav, které tvoří druhou zásadní část nabídky. Tentokrát začala už v dubnu a odstartovala ji výstava Krysáci, v květnu následovala výstava 100 let muzejnictví v Holešově, Obrazy Františka Růžičky, Panenky, příběh života a těsně před prázdninami spustilo kulturní středisko interaktivní Hravou vědu. K té se hned na začátku prázdnin přidaly tradiční Letní iluze a o několik týdnů později výstava Obrazy Benjamina Waltera. Tyto jarní a letní výstavy navštívilo dohromady téměř 15 tisíc lidí.

„Číslo ovšem není konečné, protože stále trvá výstava České korunovační klenoty, Malba, sklo design a výstavy, které vznikly pod hlavičkou muzea. V letošním roce jsme se rozhodli prodloužit výstavní sezonu až do adventu a zdá se, že to byl dobrý nápad,“ vyjádřil se ředitel Městského kulturního střediska Holešov a všech jeho složek včetně muzea, Karel Adamík. I tyto výstavy se podle jeho slov těší velké pozornosti veřejnosti.    

Celková návštěvnost zámeckých výstav za rok 2022 bude známá až po 27. listopadu, kdy podzimní expozice končí a začne tradiční vánočně laděná výstava za skly arkád.     

Dana Podhajská

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star