Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Nová výstava o dobrovolných archeolozích na východním Kroměřížsku

Tisková zpráva ze dne 7. října 2022

 

Nová výstava o dobrovolných archeolozích na východním Kroměřížsku, zveme vás do muzea

 

Městské muzeum a galerie Holešov otevřelo 8. října novou výstavu. U příležitosti Mezinárodního dne archeologie, který připadne na 15. října, zve veřejnost na výstavu o historii amatérských archeologických spolků v regionu a také o jednotlivých osobnostech. Výstava je doplněna o vybrané artefakty z holešovských sbírek.

 

„Archeologie tvoří nejrozsáhlejší část našich sbírek. Proto jsme se rozhodli věnovat tématu celý podzim. Z našeho pohledu je nejzajímavější osobnost Bohumila Struhaly, bývalého ředitele našeho muzea, a venkovského amatérského archeologa Ignáce Tabarky z Rymic. Oba významně přispěli k rozsahu našich sbírek,“ vysvětlila Renée Rudolfová z městského muzea.

Výstavu s kolegou Janem Machalou doplnila o sbírkové předměty, které našly další výrazné osobnosti z historie holešovského muzea, Jaroslav Doležel a Rudolf Janovský. Podle Renée Rudolfové tak vzniklo pojítko s výstavou 100 let muzejnictví v Holešově, na kterou výstava o amatérských archeolozích volně navázala.

 

Holešov si archeologickou panelovou výstavu zapůjčil z Muzea Kroměřížska, respektive přímo z Rymic, kde v místní tvrzi visela celé léto. Jejími autory jsou kroměřížské archeoložky Pavlína Daňhelová, Lenka Pěluchová a Dalibor Kolbinger, který výstavu inicioval. Právě s těmito třemi osobnostmi naše muzeum připravuje v listopadu komentovanou prohlídku. Datum bude zveřejněno na webových stránkách www.holesov.info.

 

Výstava o dobrovolných archeolozích na východním Kroměřížsku bude k vidění do 27. listopadu. Prohlédnout si ji můžete v rámci vstupného do holešovského muzea nebo v rámci velmi zvýhodněného kombinovaného vstupného na všechny podzimní zámecké výstavy.  

 

text a foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star