Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Holešovský rodák, malíř Walter Stamberger

Jaká je jeho jediná manželka Eva Kotulová a jak svého manžela vnímala

Eva Kotulová má úctyhodný věk. Ale nejen to. První, čeho si v její přítomnosti musíte všimnout, je neuvěřitelný přehled a smysl pro pořádek. Neujde jí naprosto nic. Takže ve chvíli, kdy jediné manželce malíře a holešovského rodáka Waltera Stambergera vracíme obrazy, které zapůjčila na prodejní výstavu, se z osmdesátileté dámy stává dravec s ostřížíma očima.

 

„Jsem takzvaný starý vlk,“ konstatuje vesele. S inženýrským titulem věnovala profesní život řízení podniků, byť v soukromí žila po boku člověka, který raději vedl štětec po malířském plátně.

 

Waltera Stambergera si vzala v šedesátých letech. Mu bylo přes čtyřicet, jí o mnoho let méně. I když se po deseti letech rozvedli, ve stejném bytě spolu žili dál. Pozorný divák výstavy Obrazy Benjamina Waltera si jistě všiml, že výjevy mladé blond víly a nešikovného klauna zvaného August, jak sám sebe autor viděl, jsou častým námětem…

Přesto společně vychovali syna a ve starém bytě v srdci Prahy dokonce nějakou dobu žili dohromady s Evinými i Walterovými rodiči. Stopy Walterovy práce jsou všudypřítomné a nekonvenkční historie této domácnosti dýchá z každého kouta. Tito dva lidé totiž byli a nebyli jen manželé, ale také spolupracovníci, překladatelé a intelektuální partneři. 

 

Vracíme, co jsme si půjčili. Ke každému obrazu, který paní Evě projde rukama, si poslechneme poznámku nebo příběh. Některé dílo má raději, některé zase vůbec. Dokonce se diví, že se prodaly obrazy, které přímo nesnášela...

Podle jakého klíče vlastně posuzuje práci svého muže? „Podle žádného. Prostě mám za život vypozorováno, co se lidem líbí a co ne. Tmavé obrazy obecně moc nejdou, no ale tenhle se prodal…,“ odpovídá na otázku a dál podepisuje certifikáty pravosti pro ty, kteří si Stambergerův obraz na výstavě koupili.

 

Z obrazů, které poprvé zapůjčila do Holešova, vracíme určitě tu menší část. Ano, naivní, temperami malovaná díla českého sinologa, historika, novináře a překladatele zaujaly. Jdeme položku po položce, roznášíme obrazy po pokojích a pomáháme věšet vrácené obrazy zpět na svá místa. Eva Kotulová stále kroutí hlavou nas tím, kolik se toho prodalo…

„Walter by se zlobil, chtěl by své obrazy doma,“ poznamená a nabízí nám skleničku luxusního francouzského koňaku, který prý stejně jako její matka dostává tradičně na Vánoce.

 

Po malířově boku vedla jistě nevšední život a hranice stereotypu překračovala v mnoha ohledech. Koneckonců nezaskočilo ji ani nového století – ovládá chytrý telefon, celý byt má pokrytý wifi sítí, a když potřebujeme vytisknout dokument, bryskně nabídne vlastní počítač i tiskárnu.  

 

text a fotoreportáž Dana Podhajská  

        

  

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star