Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Legionářské spinky a staré mapy, jankovické poklady míří do muzea

Městské muzeum a galerie v Holešově získalo další poklad do svých sbírek. Darujícím je tentokrát pan Josef Kučera z Jankovic, který Holešovu věnoval šest historických map z 19. století a takzvané spinky, součást obutí vojáka.

 

„Samozřejmě máme obrovskou radost. Dárce tvrdí, že spinky jsou legionářské z první světové války, ale podle mě vypadají jako prvorepublikové četnické. Ale počkáme si na vyjádření odborníků,“ říká k jankovickým pokladům muzejník Jan Machala.

Podobně nejasný je také původ největší z darovaných map. „Chybí na ní legenda, což je zvláštní. Připadá nám to, jako kdyby se jednalo o nějaký výřez z jiné, větší mapy. Nicméně mapa ukazuje habsburské Předlitavsko, tedy Rakousko, Moravu a část Čech,“ dodává muzejnice Renée Rudolfová. Zbývající mapy jsou malé a datují se na konec 19. století. Jedna ukazuje Brno, další jižní Moravu a Mikulovsko, další Přerovsko a Kroměřížsko včetně Holešova.

 

Josef Kučera z Jankovic holduje sbírání starých věcí už mnoho let. V roce 2008 dokonce ve vesnici otevřel malé muzeum a vystavoval v něm věci po předcích, které mu lidé věnovali.

„Měl jsem v něm spoustu zajímavostí. Třeba sbírku legendárních rybiček Mikov od obyčejné železné až po mosaznou, brusku na žiletky, formu na odlévání kulek do pistolí či sadu tužek v originálním balení od firmy Mefisto,“ prozrazuje sběratel. Ke spinkám, které věnoval holešovskému muzeu, prý byly i boty po jankovickém legionáři z Ruska,  panu Očadlíkovi. Podle Josefa Kučery se ale bohužel někde ztratily.

 

Městské kulturní středisko i jeho složka Městské muzeum a galerie Holešov děkuje Josefu Kučerovi za vše, co věnoval. Všechny dary budou uloženy v muzejních sbírkách a je pravděpodobné, že budou dříve či později vystaveny na některé z budoucích výstav muzea.  

Pokud máte doma zajímavý historický předmět či jiný umělecký artefakt, který chcete věnovat svému městu, pošlete jeho fotografii na e‑mail podhajska@mks-holesov.cz nebo se ozvěte na tel. číslo 739 245 461. Muzeologové předmět posoudí a pokud zjistí, že město něco podobného ve sbírkách nemá nebo se jedná o jinak zajímavý kousek, rádi si dárek převezmou.

Text a foto Dana Podhajská

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star