Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Vzácné návštěvy v městském muzeu

Městské muzeum a galerii Holešov poctily na konci srpna dvě mimořádné návštěvy. V pondělí 29. srpna na výstavu 100 let muzejnictví zavítala paní Jarmila Kirchmayerová, neteř Františky Černé, jedné ze čtyř významných osobností, které pomohly založit holešovské muzeum a věnovaly nebo mu prodaly své soukromé sbírky.

V posledním srpnovém týdnu do Holešova přijel také příbuzný malíře Waltera Stambergera, pan Thomas Auber, který přispěl k realizaci výstavy obrazů tohoto významného holešovského rodáka židovského původu. Pan Auber poskytl na výstavu několik fotografií a uspořádal sbírku, ze které byl financován tisk výstavního katalogu.

 

„Paní Kirchmayerová nás navštívila nečekaně a společně jsme na výstavě strávili hodinku času. Přijela ze Slovenska s manželem, synem a vnoučaty,“ informovali muzejníci Renée Rudolfová a Jan Machala.

Neteř Františky Černé zavzpomínala na dětství strávené na Rusavě u tetičky, sestry své matky.  Popisovala domeček, ve kterém Černí měli vlastní sbírku předmětů a dokumentů tradičního valašského folkloru. Muzejníkům také vyprávěla, jak Františku Černou často navštěvovali významní umělci, například malíř František Ondrůšek, nebo že má dodnes schovaný dětský kroj, který od tetičky dostala. Když na výstavě zahlédla dobové fotografie rusavských tetiček, přesně znala jejich jména a mluvila o tom, že tyto ženy její tetě pomáhaly restaurovat staré kroje. Františka Černá je také zvala do svého domu, aby zazpívaly písně, které už si nikdo jiný nepamatoval.

 

Se stejným zaujetím si také Brit Thomas Auber s manželkou a bratrancem Jindřichem Ruskem z Ostravy prohlédli zámeckou výstavu Waltera Stambergera. K Holešovu obě rodiny váže příbuzenství s rodinou Stambergerů a Auerbachů. Návštěvu z britského království výstavou a holešovskými židovskými památkami provázel Vratislav Brázdil, správce synagogy.

„Pan Thomas s doprovodem se zajímal například o to, zda ještě máme na hřbitově hrob Auerbacherových. Příjmení hledal také v obřadní síni, kde máme napsány všechny holešovské židovské rodiny, které zahynuly v koncentračních táborech, a přímo na výstavě Waltera Stambergera na rodinné fotografii mi ukazoval svého otce,“ upřesnil správce synagogy. Thomas Auber si v synagoze také všiml obrázku Šmudly ze Sněhurky, který kamarádce do památníčku nakreslil Arnošt Auerbacher, taktéž příbuzný.

 

Dana Podhajská

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star