Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Aero Minor Sport z roku 1950

Známý song Jiřího Korna v doprovodu orchestru Václava Hybše Sladká Suzi příjemně ladí atmosféru a Stanislav Gajdošík zrovna dorazil do holešovského zámeckého parku. Se svým vozem Aero Minor Sport z roku 1950, jedním z nejvýjimečnějších závoďáků v historii Československa, který v roce 1949 vyhrál Le Mans, zkušeně zaparkuje v první řadě. Přijel z Topolné na Uherskohradišťsku a vlastně je zde jako doma… na sraz veteránů do Holešova jezdí již mnoho let.

 

„Tento auťák jsem koupil před deseti lety a musel jsem opravit celou karoserii, protože spousta věcí chyběla,“ reaguje na můj zájem a stále se usmívá.

Vedle sebe má asi desetiletého vnoučka Jana a po pobídnutí pokračuje ve vyprávění: „Je to dvouválec, dvoutakt, výkon osmadvacet koní. Objem motoru sedm set padesát,“ odprezentuje s přehledem svého miláčka na čtyřech kolech a dodává, že jeho Minor vlastně žádnou zvláštní údržbu nepotřebuje.

„Pravidelně mažu, do benzínu leji olej, umyji, očistím a vnuk mi pomáhá. Sem jsem auto dovezl na vozíku, protože ho šetřím, ale dokáže ujet sto čtyřicet kilometrů v hodině.“

 

Vystavovatel z jižní Moravy se svým závodním veteránem jezdí na srazy často a rád, hlavně na Slovensko je prý zvaný. Ale třeba na slavných závodech historických vozidel Zbraslav–Jíloviště vyhrál druhé místo v pravidelnosti jízdy do vrchu. To znamená, že dvakrát po sobě dokázal s autem předvést stejně plynulou a rychlou jízdu do kopce.  

 

Stanislav Gajdošík má na sedadle ve svém slavném sporťáku položenou ručně psanou ceduli NESEDAT, ale když je potřeba udělat fotku s krásnými dámami v dobových róbách z luhačovického Okrašlovacího spolku Calma, bez váhání otevírá maličká dvířka auta a pouští sestavu k zasednutí. Vzniká moc hezká fotografie jako z první republiky. S panem Gajdošíkem nicméně v Minoru, který Čechoslováci začali tajně vyvíjet už během protektorátu a jehož závodní úspěch vlastně dodnes nebyl žádnými českými jezdci překonán, překvapivě nevozí manželku, ale vnuky a vnučky.

 

text a foto Dana Podhajská

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star