Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek Holešov představí šedesát betlémů z celého Česka

Šedesát betlémů z celé České republiky vystavuje od 26. listopadu sala terrena holešovského zámku. Betlémy skříňové, k zavěšení, rozložené na jednotlivé figurky nebo pojaté zcela netradičně v nejrůznějších velikostech a z nejrůznějších materiálů jako je tradiční dřevo, dále keramika, sklo, kukuřičné šustí, sláma, klasická i paličkovaná krajka a dokonce i patchwork budou k vidění až do konce roku.

 

„Důraz klademe především na rozsah a pestrost výstavy. Zatímco loni jsme návštěvníkům představili čtyřicet betlémů, letos se nám podařilo získat šedesát opravdu krásných kousků. Spolupracovali jsme s nejvyhlášenějšími institucemi, jako je třebechovické a jindřichohradecké muzeum betlémů, ale také se soukromými sběrateli a řezbáři. Některé betlémy vznikly speciálně pro tuto výstavu a někteří řezbáři nám je dokonce věnovali,“ řekl ředitel holešovského zámku Pavel Chmelík.

 

Ze soukromých sbírek byla do Holešova zapůjčena například kolekce betlémů od Jany Dočkalové Kobzáňové, dceři valašského malíře Jana Kobzáně. Čtrnáct z nich pochází z její sběratelské činnosti a šest dalších sama vytvořila malbou na sklo.

Sala terrena návštěvníkům nabídne i slavný Hejův betlém, dílo valašského lidového řezbáře Josefa Heji vyřezaný původně pro halenkovský kostel. Jeho mistrovské dílo měří 160 centimetrů. Za pozornost bude stát také velký betlém ostravského řezbáře Ladislava Krále se čtyřiceticentimetrovými figurkami. Jeden ze svých betlémů zapůjčil do Holešova také František Zuska, zlínský výrobce se slámy.

 

Výstava betlémů bude na  zámku v Holešově otevřena v sobotu 26. listopadu v 9 hodin a tento den bude přístupná nepřetržitě bez polední pauzy až do 17 hodin. Dále bude otevřena vždy od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin s výjimkou vánočních svátků.

 

  1. 10. prosince program výstavy zpříjemní ukázka výroby ze slámy s lidovým výrobcem Františkem Zuskou ze Zlína.

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star