Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Vypěstovat mečík, který ohromí svět, je alchymie a neskutečný souboj s trpělivostí

Když se za námi do kanceláře zámeckého kulturního střediska zastavila předsedkyně holešovských zahrádkářů Vlasta Čablová a mimo jiné ve zkratce popsala, jak těžké je vypěstovat novou odrůdu mečíku, téměř jsme symbolicky řečeno oněměli… ví toto veřejnost? Ví to návštěvník, který se o víkendu přijde na zámek do Holešova pokochat krásou tisíců květů?

Tak především… mečík potřebuje sluníčko a společnost. Pokud mu obojí nedopřejeme, podepíše se to na jeho zdravotním stavu. Jinými slovy – mečík je šlechtic zvyklý na jedinečné a vymazlené zacházení. A pokud chcete, aby z vašeho šlechtice vzešli další, vlastně ještě jedinečnější a vymazlenější šlechtici, připravte se na několikaletou nekončící péči vyžadující maximum pozornosti.

Mezinárodní výstava mečíků se na zámku v Holešově koná 30. a 31. července 2022

Zlomovým okamžikem pro množení rostlin byl objev metody in vitro neboli ve skle, která je postavená na principu práce s hormony rostlin. Ta výrazně zkrátila dobu vývoje nových odrůd, které kdy ohromily svět. Klackem pod nohama českých pěstitelů je nicméně skutečnost, že v dostupné literatuře žádný návod k této problematice nenajdou. Musím pátrat, šmejdit po internetu, ptát se kolegů…

Celou problematiku pěstování a množení rostlin zmíněnou metodou in vitro popsal v červnovém čísle zpravodaje Gladiris Dušan Slošiar… tak tedy pokud chce pěstitel mečíků zdravě naštvat konkurenci a přivést na svět svého jedinečného „šlechtice“, musí být tak trochu domácím biochemikem a nejprve si postavit vlastní „množící médium“ neboli laboratoř.

Potřebuje kultivační polici, HEPA filtry na přípravu flowboxu (filtruje vzduch pomocí před-filtrů), ventilátory, inkubátory, pěstební boxy, parní sterilizátory, speciální zdroje červeného a modrého světla, odměrky, pinzety, skalpely, kultivační sklenice, mikrováhy, kalibrované stříkačky a jehly a spoustu speciálních chemikálií. Podtrženo sečteno, ani se neptejte, na kolik taková laboratoř vyjde.

Přichází čas na odběr explantátu, přičemž klíčové je, ze které části mateřské rostliny jej pěstitel odebere. Potřebuje totiž co nejsilnější koncentrát rostlinného hormonu cytokininu a auxinu. Následuje preparace explantátu, fáze mikropropagace, kořenění, aklimatizace a konečně kultivování nové rostliny ve sklenicích…

Výsledky posuďte sami. Zveme vás na Mezinárodní výstavu mečíků, na které pěstitelé z celé střední Evropy předvedou, co ve svých laboratořích dokázali. Ale pozor, rozhlédněte se také kolem sebe. Ta nádherná aranžmá vytvořily dámy z holešovského svazu zahrádkářů, Vlasta Čablová, Renata Dvorníková a Jana Skotková. Opět jim pomohl Jaroslav Malý, někdejší zahradník Pražského hradu a zámku v Lánech. 

text a foto Dana Podhajská

Na fotografích aranžérky Renata Dvorníková z Holešova, Vlasta Čablová z Přílep a Jana Skotková z Míškovic, mezi nimi Jaroslav Malý. S letošní přípravou dekorací na Mezinárodní výstavu mečíků jim pomáhaly děti z holešovského gymnázia a 3. ZŠ Holešov Vojtěch Kuczman, Anna Podhajská, Barbora Bartůňková a David Procházka. Na jaře se pod vedením holešovských zahrádkářů připravovaly na okresní kolo mladých aranžérů. Anna Podhajská získala první místo, Barbora Bartůňková druhé. 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star