Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Holešovská synagoga zve na noční prohlídku, zaměří se na svátek šabat

Šachova synagoga v Holešově zve na noční prohlídku. Akce se koná v pátek 25. listopadu od 17 hodin. Věnována bude židovskému svátku šabat.  

„Zaměříme se hlavně na to, co vlastně šabat znamená, jaké má místo v dnešním světě a  jaký má smysl pro nás. Takové zamyšlení v kombinaci s noční prohlídkou. Návštěvníkům bych doporučil svátečně se obléknout, aby večer mohli lépe prožít,“ prozradil k připravované akci správce a průvodce synagogou Vratislav Brázdil.

Holešovská synagoga patří mezi čtyři nejstarší v zemi. Spolu s pražskou Staronovou se jako jediná dochovala v původní podobě a zůstala veřejnosti otevřena i v době socialismu. Za zmínku stojí také skutečnost, že v ní v sedmnáctém století působil rabín Šach, kterého Židé řadí mezi největší osobnosti svého náboženství. Ve druhém patře synagogy byla letos vybudována jeho studovna  s kolekcí knih, které rabín napsal a které se do Holešova podařilo získat ze světových internetových aukcí. Nechybí mezi nimi ani Šachův nejslavnější komentář k židovskému právnímu kodexu. Studovna primárně slouží židovským poutníkům ke studiu z Šachových knih a k rozjímání. Pro běžného turistu je mimořádným zážitkem - podobný památník v jiných českých synagogách není.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star