Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Americký hudebník Yale Strom v Šachově synagoze

Americký houslista a zpěvak Yale Strom si spolu s mezinárodním seskupením muzikantů Hot Pstromi ve čtvrtek večer v Šachově synagoze připomněl holešovské oběti holocaustu.

Tento židovský badatel, profesor židovských studií Státní university v San Diegu, ale především vynikající hudebník zahrál v doprovodu českého kontrabasisty Petera Dvorského, akordeonistů Sashy Yasinského z Ukrajiny a Petera Stana ze Spojených států amerických a klarinetisty Norberta Stacha taktéž ze Spojených států amerických. Formaci doprovodila americká zpěvačka Elisabeth Schwartz. Návštěvníci tohoto mimořádného koncertu si poslechli klezmerové písně, které Yale objevil a sesbíral během etnografických studií v židovských a romských komunitách ve střední a východní Evropě.

Den poté v pátek 17. června hudebníci znovu využili atmosféry holešovské synagogy a natočili zde nového album, které vydá renomované anglické vydavatelství ARC. Toto album bylo v plánu již několik let, plány hudebníků zbrzdil covid.

 

Yale Strom provádí etnografický výzkum mezi židovskými a romskými komunitami ve střední a východní Evropě již od 80. let. Je vnukem Chasidů ze Stolinu v Bělorusku a v melodiích často používá chasidské prvky. V Holešově naposledy zahrál před třemi lety, v červnu 2019, tenkrát jej doprovodil Petr Dvorským a Sasha Yasinskim. 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star