Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Pasování prvňáčků 2022

Pasování prvňáčků 2022 - po třech letech covidem vynucené přestávky jsme v krásných prostorách sala terreny opět přijali do stavu čtenářského první prvňáčky. V úterý 14. června si to užily děti z 1. ZŠ Holešov. Slavnosti pro další malé čtenáře z holešovských škol i škol z regionu budou následovat.

 

Bývá již v Holešově zvykem, že pasování prvňáčků je krásné společenské setkání dětí, rodičů, pedagogů, zástupců knihovny, ale patří k němu také divadlo. O historizující scénky plné humoru i napětí se každý rok starají dobrovolníci a přátelé Městské knihovny Holešov a Městského kulturního střediska Holešov. Také letos patří poděkování panům Erikovi Fišerovi a Milanu Libenskému za perfektní šermířské vystoupení v rolích krále Václava IV a rytíře Jana Zhořeleckého. Ozdobou scének byla královna Johanka, kterou zahrála Markéta Včelaříková. Všichni tři se pasování prvňáčků účastní téměř každý rok. Děti, které jsou dnes již na středních školách nebo dokonce maturanti, si ovšem možná vzpomenou, že v prvních letech je do stavu čtenářského pasoval samotný Jan hrabě z Rottalu v podání Jaroslava Radeckého.

 

Prvňáčci z první základní školy mají své odměny za zvládnutí abecedy již doma a mohou si číst z knihy Dubánek a tajemný vzkaz od Kláry Smolíkové, ze speciální edice vydané pro tuto příležitost. Děti z dalších škol však pasování teprve čeká. Podle knihovnice dětského oddělení Hany Zaoralové se 21. června v zámecké zahradě koná další setkání pro děti z holešovské speciální školy, z Rymic a Martinic. Za dětmi z Přílep knihovnice i s královskou družinou pojede. O den později 22. června budou v sala terreně pasovány děti ze 3. Základní školy Holešov a 28. června děti ze 2. Základní školy Holešov.

Knihu na památku, pamětní list a malou sladkost letos dohromady dostane asi 163 prvňáčků.

 

 

 text a foto Dana Podhajská

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star