Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Výroba panenek se sběratelkou Alenou Dynkovou

Přijďte si na holešovský zámek vyrobit vlastní valašskou panenku. V sobotu 28. května se můžete v rámci vstupného na výstavu setkat s autorkou výstavy Alenou Dynkovou a zúčastnit se workshopu, který povede. Alena Dynková se bude návštěvníkům věnovat od 13 do 17 hodin a společně budou vyrábět malé látkové panenky. Cena za výrobek je 70 Kč. 

Alena Dynková pochází z Valašských Klobouk a je autorkou výstavy Panenky, příběh života, která je na holešovském zámku k vidění do 28. srpna. Jedná se o velkou kolekci ručně vyráběných a stylizovaných panenek, které mají světovou premiéru. Autorka je prozatím měla jen doma.

Sběratelka panenky vyrábí z porcelánových korpusů, šije na ně oblečení, obléká je, maluje jim výrazy a stylizuje je do moravských tradic a klíčových situací života jako je narozeni, dětství nebo svatba. Inspiruje se především valašským folklorem a zvykoslovím.

OTEVÍRACÍ DOBA

květen út –pá 12:30 – 17 hodin, so - ne 9 – 12 a 13 – 17 hodin

červen, červenec a srpen út - ne 9 – 17 hodin.

Dospělí 100 Kč, děti, studetni a senioři 60 Kč, školní skupiny a tábory 40 Kč, rodiny 250 Kč.

„Inspirací k tvorbě sbírky byla vinylová panenka z mého dětství, které jsem ušila můj první valašský kroj. Výsledek se mi zalíbil natolik, že jsem se rozhodla sbírku rozšířit o další panenky s tématem Celý rok na Valašsku,“ říká sběratelka.

Ve třech zámeckých sálech vystavuje přes dvě stě panenek a celá výstava je přitom komponovaná do samostatných tematických výjevů včetně perfektně zapracovaných detailů a dekorací. Doprovází ji texty, které návštěvníkům přiblíží jednotlivé moravské zvyky, obyčeje a historii zároveň.

Aranžérkou a výtvarnicí výstavy je Lenka Jagošová, která na holešovském zámku již aranžovala výstavy Beltémy za sklem a Jaro v krajce.

 

Alenka Dynková se výrobě panenek věnuje již deset let. Vyrábí dva druhy – malé dekorativní, které zaberou asi hodinu a půl práce  a velké porcelánové panenky.

„Pořád je na čem pracovat, co rozvíjet, aby detaily byly dokonalé. Miluji kombinace materiálů… plátno, dřevo, kov, přírodní materiály, to všechno patří ke stylizaci mých panenek. Když vyrobím babičku, můžu k ní třeba přidat děti, které běhají kolem,“ vysvětluje sběratelka. Jednou by ráda měla své muzeum a v současnosti vyjednává s městem Valašské Klobouky o vybudování stálé expozice.

   

Dana Podhajská

foto Dana Podhajská a Hana Helsnerová

Alena Dynková se svými panenkami v České televizi Ostrava. První workshop uspořádala na zámku již v den otevření výstavy, 7. května.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star