Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

V neděli 1. května začíná turistická sezona v zámecké kovárně

Do Malého muzea kovářství se můžete podívat od 1. května a všechny následující květnové a červnové víkendy. Komentované prohlídky se konají v 10, 11, 13, 14, 15 a 16 hodin.

V kovárně je k vidění plně vybavená dílna s dvěma kovářskými měchy. Jeden z nich stál původně na půdě a přes potrubí vháněl vzduch do ohniště, podle holešovských muzejníků fungoval ještě do první světové války. Druhý vertikální měch na pohon výhně je z roku 1854 a Holešov jej získal v roce 2018 z Jasenné na Zlínsku. Kromě těchto technických památek se návštěvník podívá  také do dobových světniček řemeslníkovy rodiny a expozice o historii kovářství. Patří k ní dva metry vysoký hodinový stroj, který kdysi poháněl zámecké hodiny.

Tip pro vás: přijeďte na kole, v Holešově jsou Cyklisté vítáni

Denně kromě pondělí budou expozice o historii kovářství, kovářská dílna a ukázka lidového bydlení otevřeny až v letních měsících. Každý prázdninový pátek a sobotu se budou konat ukázky kovářské práce, o které je v létě velký zájem. V srpnu v rámci dožínek se zde uskuteční také tradiční zvykoslovný program pro širokou veřejnost.

Městské kulturní středisko, které má kovárnu ve správě, v roce 2022 nezdraží ceny vstupného. Naopak připravuje speciální letní voucher v hodnotě 550,- pro dospělé a 330,- pro děti, studenty a seniory, který za zvýhodněnou ceny nabídne vstupy do všech památek a na všechny letní zámecké výstavy.

 

První květnovou neděli začíná v obou holešovských farních kostelech také tradiční projekt Zlínského kraje Otevřené brány. Do kostela Nanebevzetí Panny Marie a kostela sv. Anny s Pamětní síní sv. Jana Sarkandera se s průvodcem můžete podívat každý víkend až do konce září.

text a foto Dana Podhajská

Fotografie mimo jiné ukazují holešovské kovářské měchy po zrestaurování a při instalaci v letech 2017 a 2018.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star