Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Město Holešov oficiálně přivítalo ukrajinské občany, kterým poskytlo azyl

Tisková zpráva ze dne 3. dubna 2022

 

Město Holešov oficiálně přivítalo ukrajinské občany, kterým poskytlo azyl

 

Mimořádné setkání s vedením města a ukrajinskými občany, kteří v Holešově našli azyl a zázemí se uskutečnilo v neděli 3. dubna na holešovském zámku. Hlavním smyslem bylo přiblížit uprchlíkům - hlavně ženám a dětem - region a město samotné, poskytnout jim příležitost, aby se poznali a navázali kontakty. Tuto mimořádnou událost připravila radnice ve spolupráci s Odborem sociálních věcí a zdravotnictví Městského úřadu Holešov, Městským kulturním střediskem Holešov a provozovatelem Zámecké restaurace Marcelem Pospíšilem. Ten pro rodiny s děmi připravil slavnostní oběd, pozvání přijalo asi sto třicet uprchlíků.

 

„Z původní myšlenky uspořádat pro uprchlíky oběd, kterou městu nabídl provozovatel Zámecké restaurace, se stalo významnější setkání. Chtěli jsme, aby se ukrajinští občané mezi sebou vzájemně poznali, aby poznali naše město, ale také abychom je my informovali o možnostech pomoci. To znamená další ubytování, školní docházka a rozdělení dětí do škol podle kapacit, vytvoření dětských skupin, výuka češtiny, možnosti úřadu práce, sociálního odboru radnice, charity, obcí mikroregionu a tak dále,“ vysvětlil situaci starosta Holešova Rudolf Seifert. Podle jeho slov bylo toto setkání velmi důžité také pro město a to s ohledem na sběr poznatků a potřeb uprchlíků a vytváření možností pro začleňování ukrajinských rodin do naší společnosti.

 

Setkáním začalo před obědem na zámeckém nádvoří neformálním přivítáním. Slova starosty tlumočila paní Oxana Loučková, původem Ukrajinka, která žije v Holešově již mnoho let a kterou vedení města zaměstnalo jako komunikační koordinátorku. Následovala prohlídka nejzajímavějších částí zámku. Především děti rády nahlédly také do nové expozice výstavy Krysáci.

„Jsme rádi, že jsme mohli ukrajinským spoluobčanům zpřístupnit zámek,“ komentoval prohlídku ředitel kulturního střediska Karel Adamík.

 

Celá společnost se v závěru prohlídky shromáždila ve velkém sále, kde k ní promluvil také holešovský děkan a farář P. J. Walczak, aby představil možnosti využívání svátostí pro pravoslavné křesťany nebo řecké katolíky v místních kostelích. Jeho proslov vystřídala jedna z ukrajinských žen -recitovala ze sbírky básní svého otce, který ve verších symbolicky oplakal zradu, které se Rusko dopustilo na Donbasu již před osmi lety.

Organizátoři akce děkují všem zainteresovaným stranám za vyjádřenou pomoc a solidaritu.

Občané Holešova mohou nadále posílat peníze na speciální účet 123-6486780277/0100, který město zřídilo na pomoc Ukrajině. Možné je ale přispět také v hotovosti a to do pokladničky umístěné ve vestibulu Městského úřadu Holešov. V domě zahrádkářů stále trvá materiální i finanční sbírka.

 

 

K 25. březnu je v Holešově registrováno více než 70 ukrajinských uprchlíků – jedná se o ženy a děti – v regionu Holešovsko můžeme zatím odhadovat počet uprchlíků asi na 130. Zatím se docela dobře daří najít jim ubytování a začleňovat je do společnosti i nacházet pro ně pracovní příležitosti i zajistit školní docházku.

 

text a foto Dana Podhajská  

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star