Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Knoflík z livreje služebnictva hrabat Bruntálských z Wrbna

Knoflík pravděpodobně z livreje služebnictva hrabat Bruntálských z Wrbna, to je nejaktuálnější dar, který získalo holešovské muzeum od svých příznivců z regionu. Kovový knoflík se znakem rodu o velikosti necelé tři centimetry je to nejvzácnější, co prozatím muzejníci od lidí dostali.

 

„Ve sbírkách nic podobného nemáme. Livreje se zpravidla nedochovávají a tento knoflík je navíc ve velmi dobrém stavu. Nic podobného jsme nikdy neviděli,“ komentovala nejčerstvější dárek správkyně muzea a kurátorských sbírek Renée Rudolfová.

 

Muzeum oslovilo již loni na podzim obyvatele regionu, aby mu věnovali věci, které by jinak vyhodili. Za několik měsíců se tak muzejníkům na stůl dostalo hned několik takzvaných holešovských pokladů. Kromě knoflíku, který historiky potěšil nejvíce, je to například několik stoletých historických map, kancionál, stará tištěná periodika a vojenský kufr. Před deseti dny se k těmto historickým kouskům přidal také jeden současný. Jedná se o genealogickou knihu rodu Kneislů. Autorem je architekt Martin Horák, který se tématem začal zabýval ve svém volném čase poté, co zjistil souvislost s vlastním rodem. Součástí knihy je rodokmen, který měří 6,63 m. Muzejníci jej museli rozvinout v zámeckých arkádách, aby jej mohli změřit.

„Jsou to velmi zajímavé kousky a mají příběh, což je v případě takových darů do muzea velmi důležité,“ říká Renée Rudolfová.

Například zmíněný kancionál byl vydán v roce 1879 a žena, která jej muzeu věnovala, jej zdědila po své babičce a dědečkovi. S vojenským kufrem se mezi válkami vydal na vojnu její tatínek Antonín. Na kufru je dodnes čitelná adresa.

Všechny dary budou uloženy ve sbírkách Městského muzea a galerie v Holešově, které plánuje pravidelné tematické výstavy. Je tedy velmi pravděpodobné, že tyto poklady budou dříve nebo později vystaveny na jedné z budoucích holešovských výstav.  

Holešovské muzeu nadále poptává zajímavé historické předměty či jiné umělecké artefakty. Jeho pracovníci předmět posoudí a pokud zjistí, že město něco podobného ve sbírkách nemá nebo se jedná o jinak zajímavý kousek, rádi si dárek převezmou.

Dana Podhajská

      

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star