Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

VÝSTAVY 2022 NA ZÁMKU V HOLEŠOVĚ

Start turistické sezony se blíží a s ním i výstavy, které jsou tradiční součástí nabídky na holešovském zámku. Také letos se můžete těšit na tipy, která jsme připravili pro naše nejčastější návštěvníky, tedy rodiny s dětmi. Začínáme již v pátek 1. dubna výstavou populárních loutkových postaviček z vizovického smetiště:

 

Krysáci

1.4. – 29. 5. 2022

Návštěvníci se mohou těšit na loutky známých postaviček Hodana, Huberta, Edy, Ludvíčka a dalších kamarádů z vizovického smetiště zasazené do trojrozměrných scén. Jejich společná dobrodružství připomenou jak samotné loutky, tak známé pohádkové výjevy a vtipné miniaturní rekvizity.

Holešovská výstava potrvá do 29. května a bude prvním výstavním projektem letošní sezony na holešovském zámku.

  

Výstava nejen o historii Holešova, outdoorová výstava v centru města

od 6. 5. 2022

Letošní outdoorová výstava ponese název „Sedm století městem“. Přímo v ulicích a na veřejných prostranstvích bude prezentovat historii i současnost města Holešova. Každému století bude věnován jeden panel, opomenuta nebude ani současnost města a vize do budoucna. Samostatný panel se pak bude věnovat holešovským rodákům a osobnostem, které ovlivnily město Holešov. Textový i obrazový materiál bude doplněn díly studentů výtvarného oboru Základní umělecké školy F. X. Richtera Holešov. Vernisáž výstavy je plánována na 6. května 2022.

 

Sto let muzejnictví v Holešově, výstava, která otevře muzeum

6.5. - 2. 10. 2022

Po dvanáctileté pauze se Holešov opět dočká městského muzea a muzejní galerie. Činnost zahájí výstavou Sto let muzejnictví v Holešově, která představí jeho čtyři nejvýznamnější donátory. Byli to Rudolf Janovský, Jaroslav Doležel, Františka Černá a František Stelzig. Prostřednictvím těchto osobností budou odprezentovány sbírkové předměty, které muzeu darovali nebo prodali. Návštěvníci si prohlédnou ukázky z hlavních sbírek, to znamená archeologii, etnografii a fotografie.

Výstava Františka Růžičky (6. 5 . – 22. 7. 2022) a Waltra Stambergera (26. 7. – 2. 10. 2022), výstavy, které otevřou muzejní galerii

 

Výstavou obrazů malíře Františka Růžičky (1882 – 1958) zahájí činnost také muzejní galerie, která se bude soustředit na prezentaci děl regionálních výtvarníků. Růžičkovy práce v červenci vystřídá výstava Waltra Stambergera (1924 – 1997), holešovského rodáka, překladatele, politologa, scénáristy, ale také malíře.

 

Výstava výtvarného oboru ZUŠ Holešov

6.5. - 24. 6. 2022

Základní umělecká škola Holešov tradičně na chodbách prvního patra vystavuje práce výtvarného oboru. Kdykoliv během otevírací doby památky si můžete prohlédnout krásné obrázky, na kterých se podílelo dvě stě mladých výtvarníků. Příjemný letní zážite můžete spojit třeba s procházkou po zámeckém parku nebo návštěvou některé ze zámeckých výstav. Kurátory výstavy jsou pegagogové školy Jana a Karel Jakóbkovi, Alena Fraňková a Jakub Leško.

Panenky, příběh života

7.5. – 28. 8. 2022

Velká výstavní kolekce ručně vyráběných panenek Aleny Dunkové z Valašských Klobouk. Autorka panenky nejen vyrábí, ale také na ně šije oblečení a obléká je. Inspiruje se valašským folklorem a svá díla vyobrazuje v koloběhu života, od narození po máry.

„Inspirací k tvorbě sbírky byla vinylová panenka z mého dětství, které jsem ušila můj první valašský kroj. Výsledek se mi zalíbil natolik, že jsem se rozhodla sbírku rozšířit o další panenky s tématem Celý rok na Valašsku. Dnes mám přibližně dvě stě panenek a dekorací a sbírku nadále rozšiřuji. Čerpám z moravských zvyků a tradic,“ říká Alena Dynková.

V Holešově budou mít její panenky světovou premiéru. Více se dovíte ve vysílání Dobrého rána z Ostravy z 23. března 2022.

 

Pavel Botka

1.– 30. 6. 2022

Výstava plakátů plzeňského výtvarníka, ilustrátora a grafického designera Pavla Botka v zámeckých arkádách.

Botka je autorem nového vizuálu Holešovské regaty a jeho výstava je součástí programu hudebního festivalu.   

 

Hravá věda

15.6. – 28. 8. 2022

Producent výstavy Městské kulturní středisko Holešov navazuje na úspěšný projekt Poznávej se z roku 2020 a ke spolupráci znovu přizvalo IQ Landia Liberec.

Hravá věda interaktivním a hravým způsobem seznámí se světem fyzikálních zákonů. Návštěvníci si například vyzkoušejí vizualizaci zraku různých živočichů, účinky tlakové vlny, hru na optickou harfu pomocí laserových paprsků nebo princip Pythagorovy věty v praxi.

Hlavní myšlenkou výstavy je podnítit zájem zejména mladé generace o technické obory a v duchu Komenského  hesla „škola hrou“ je vtáhnout do světa přírodních věd, aktivovat hravost a tvořivost.

Jubilejní XX. Letní iluze

1.7.– 28. 8. 2022

Dvacátý ročník tradiční výstavy regionálních výtvarníků a řemeslníků na téma Holešov – město pod Hostýnskými vrchy odprezentuje tvorbu zhruba třiceti aktivních autorů.

„Chceme účastníky inspirovat k aktivní práci. Letos si připomínáme dvacáté výročí a město zároveň slaví sedm set let. Rádi bychom proto výtvarníkům nabídli příležitost maximálně prezentovat aktuální tvorbu," říká k projektu ředitel MKS Holešov Karel Adamík s tím, že výtvarníci mohou svá díla nabídnout také k prodeji.

Součástí expozice bude část věnovaná regionálním malířům in memoriam jako byl Oldřich Branecký nebo Gustav Bezděk. Jejich díla zámku zapůjčí potomci a soukromí sběratelé.

Mezinárodní výstava mečíků

31.7. – 1. 8. 2022

Tisíc květů mečíků a dalších květin, do Velkého sálu se uprostřed léta opět vrátí mezinárodní  výstava gladiol, která se poprvé konala loni.

Pořadatelem je pěstitelská organizace Glaris ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Holešov. Odprezentováno bude tisíc odrůd z celého světa včetně nových českých odrůd.

 

České korunovační klenoty na dosah

21.9. – 27. 11. 2022

Unikátní výstava ve zcela novém pojetí představí mistrovskou repliku Českých korunovačních klenotů a také původního žezla a jablka Karla IV. Svatováclavská koruna se pomyslně po čtyřech stoletích objeví v původním kompletu.

S příběhem klenotů se pojí osudy dvaceti dvou korunovaných vladařů. Ty budou mj. představeny exponáty ilustrujícími období jejich vlády (ukázka Řádu zlatého rouna, kopie slavnostních šatů Marie Terezie a korunovačního pláště, replika Pražského Jezulátka, replika Svatováclavského meče, faksimile listin, pečetě ad).

UPOZORNĚNÍ:

Předsezonní výstavu fotografií Nelly Billové můžete volně v arkádách zámku navštívit až do konce dubna. Výstava byla prodloužena. 

 

 

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star