Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Vojenský kufr, kancionál, mapa a staré časopisy

Holešovské muzeu získalo darem další poklady do svých sbírek. Děkujeme paní Libuši Vaňharové z Míškovic za kancionál z konce 19. století, vojenský kufr, historické časopisy a noviny, mapu holešovského okresu z roku 1938 a dřevěný kříž. Paní Vaňharová zareagovala na výzvu, kterou vyhlásilo městské kulturní středisko. U příležitosti letošního znovuotevření muzea v prostorách zámku poptává zajímavé historické předměty, které by lidé z regionu chtěli našemu muzeu věnovat.

 „Moc děkujeme. Jsou to velmi zajímavé kousky a mají příběh, což je v případě takových darů do muzea velmi důležité,“ říká holešovská správkyně a kurátorka muzejních sbírek v Holešově Renée Rudolfová.

Zmíněný kancionál byl vydán v roce 1879 a paní Libuše jej zdědila po své babičce a dědočkovi a s vojenským kufrem se mezi válkami na vojnu vydal její tatínek Antonín. Na kufru je dodnes čitelná adresa. O mapě rodina Vaňharova dlouho nevěděla, když ji v domě po předcích našla, nevyhodila ji. Jsme tomu velmi rádi, protože je to zachovalý kousek vydaný k 20. výročí založení republiky.

Všechny dary budou uloženy ve sbírkách Městského muzea a galerie v Holešově. To plánuje pravidelné tematické výstavy, je tedy velmi pravděpodobné, že tyto poklady budou dříve nebo později vystaveny na jedné z budoucích holešovských výstav.  

Pokud máte doma zajímavý historický předmět či jiný umělecký artefakt, který chcete věnovat svému městu, pošlete jeho fotografii na email podhajska@mks-holesov.cz nebo se ozvěte na tel. číslo 739 245 461. Muzeologové předmět posoudí a pokud zjistí, že město něco podobného ve sbírkách nemá nebo se jedná o jinak zajímavý kousek, rádi si dárek převezmou.

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star