Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

2. únor 2022 v Holešově

Židovský muž se připravuje k modlitbě. Na hlavě má černobílý šátek a nad čelem malou černou krabičku pevně přivázanou kolem hlavy. Druhou nad levým loktem, vede od ní kožený řemínek, který si namotává na levou paži a konec zadrží mezi prsty. Jedná se o symbol judaismu tfilin. V krabičkách má malé pergamenové svitky s Mojžíšovým přikázáním a řemínek kolem ruky mu připomíná, jak se má správně chovat….

Dnešní den, druhý únor 2022 je pro Židy mimořádné datum. Koná se járcajt, výročí úmrtí výjimečného židovského muže rabíha Šabtaje ha-Kohena (zvaného Šach), který je pohřben na holešovském židovském hřbitově. Celý den se kolem našich památek odehrává nevšední podívaná, Židé z celé Evropy i zámoří přijíždějí v osobních vozech i zájezdových autobusech, vstupují do synagogy a zase vycházejí ven, aby přešli na židovských hřbitov. Není ani neobvyklé vidět skupiny černě oděných mužů, jak se v prostoru teprve orientují a hledají cestu. Motivace je pro ně opravdu velmi silná. Modlitba pronesená u hrobu významného rabína v čase výročí jeho úmrtí má mimořádnou až magickou sílu. Muže nezastaví ani svízelná covidová situace kolem.

Járcajt rabína Šacha se v Holešově koná každý rok, ale ne se stejným datem. Výročí se řídí lunárním kalendářem, zatímco letos vyšlo na druhého února, v roce 2020 to bylo 25. února a rok před tím 8. února. Den přitom Židé počítají od západu slunce do západu slunce, tedy od podvečera 1. února do podvečera 2. února. Poutníci proto do Holešova přijížděli už včera večer a v noci a během rána i celého dne následovaly další návštěvy synagogy i hřbitova. Velká skupina věřících ze Spojených států amerických dorazila i dnes v podvečer s tím, že si z Vídně nechala do Holešova poslat jídlo a občerstvení.

Rabín Šach patří mezi nejvýznamnější rabíny pohřbené na území České republiky. Takových míst přitom u nás moc není. Co do významu a mimořádnosti je Holešovu nejbližší Krakow a Bratislava. Šach se narodil v roce 1621 v litevském Vilnu a zemřel v roce 1662 v Holešově, kde před smrtí působil jako rabín. Řadí se mezi deset nejvýznamnějších židovských učenců, jeho práce věnované především židovskému právu jsou zásadní. Část knih, které vydal, je během turistické sezony k vidění ve studovně ve druhém patře synagogy. 

text a foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star