Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámecké hodiny v Holešově

Tisková zpráva ze dne 18. ledna 2022

 

Hodiny v zámecké věži ukazují čas ze dvou stran, pod střechou zámku se jedná o složitý ovládací mechanismus

 

 

Hodiny ve věži holešovského zámku vidíme od náměstí i z nádvoří. Ne každý však ví, že ve skutečnosti se jedná pouze o ciferníky, které v útrobách střechy ovládá složitější zařízení. Samotný mechanismus je ukrytý o několik metrů níže.

 

Ani tak není přístup k zámeckým "pendlovkám" jednoduchý. Stroj stojí na dřevěné konstrukci asi deset metrů nad úrovní podlahy půdy a vedou k němu schody. Opatrnost je na místě, protože jsou příkré a úzké.

„V této úrovni se dá ozubené soukolí ručně ovládat a servisovat. Tady povolím malinkou pojistku a můžu posunovat čas,“ popisuje správu kovových ručiček šéf zámeckého provozu Michal Novotný.

Hodiny jsou pomocí několik metrů dlouhé vertikální tyče napojeny na horizontální hřídel, ke které vedou další strmé schody. Po jejich zdolání se dostáváme přímo do věže a vidíme, jak hřídel napříč prostorem spojuje oba ciferníky a ovládá je. Díky tomu si můžeme zkontrolovat čas jak z náměstí F.  X.  Richtera, tak z nádvoří. Kdo se bude dívat o trochu déle zjistí, že dolů „běží“ ručičky rychleji než nahoru. Je to jen díky tomu, že jsou těžké a převažují se, ozubená kola stroje je ale spolehlivě drží.

„Naopak ke zpoždění ručiček dochází jen při velkých výkyvech teplot. Tedy v létě, když je v noci devatenáct stupňů a ve dne pod střechou i čtyřicet. To je chodím přenastavovat každý týden,“ popisuje jednu ze svých povinností Michal Novotný. Pamatuje situaci července posledních let, kdy se stroj zpozdil o deset minut. V zimě se to často nestává.

 

Současné zámecké hodiny jsou repasované zařízení, které zakoupila společnost pro obnovení kulturního centra v zámku Castellum Holešov z veřejné sbírky a v roce 2006 (tedy rok a několik měsíců poté, co zámek získalo město) byly chronometry z její iniciativy vyměněny.

Původní dvě stě let starý stroj s krokovým mechanismem byl v roce 2012 zrestaurován v hodinářské dílně Antonína Lasovského v Kojetíně a dnes je dominantou expozice o historii kovářství v zámecké kovárně. I když neznáme výrobce, jedná se o velmi zajímavou technickou památku a doklad perfektní hodinářské práce. Tato mimořádná ručně vyráběná mašinka se skládá ze sto třiceti sedmi dílů s rámem a hřídelí ze železa a koly a ložisky z bronzu.

Opravou starých zámecký hodin práce Antonína Lasovského pro Holešov neskončila. Hodinář přijíždí na zámek každého čtvrt roku, aby současný stroj promazal a zkontroloval. Podobných mistrů není na Moravě mnoho.

 

text a foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star