Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Svaté obrázky na plechu z depozitu muzea připomínají slavnou historii holešovských tkalců a soukeníků

Co byste odpověděli na otázku, které řemeslo bylo pro Holešov v historii charakteristické? Správná odpověď je tkalci a soukeníci. Jejich působení mimo jiné připomíná i série svatých obrázků na plechovém podkladu, které jsou uloženy na zámku v muzejním fondu výtvarného umění. Spojuje je jedna zajímavost – v levém spodním rohu cechovní znak složený z tkalcovských člunků. Můžeme tedy předpokládat, že se jedná o obrázky, které v Holešově zdobily místo, kde se příslušníci tohoto řemeslného cechu scházeli.

           

„Tyto obrázky svatých získalo muzeum ve třicátých letech minulého století od Rudolfa Janovského, největšího mecenáše našeho muzea. Je jich celkem pět – Svatá Kateřina, Svatá Barbora, Svatý Jan Sarkander, Panna Marie Hostýnská a výjev Zmrtvýchvstání Krista. Přesné staří bohužel neznáme, ale předpokládáme devatenácté století,“ říká Renée Rudolfová z městského muzea.

Historik Jan Machala podle plechového podkladu míní, že příslušníci cechu mohly obrazy nosit také při procesí.

           

Výroba textilu, především z ovčí vlny, byla pro Holešov typická. Třetina ze 158 řemeslníků, kteří ve druhé polovině 17. století ve městě pracovali, byli tkalci a soukeníci. Tkalci se soustředili do nově založené ulice Křížové (dnešní Partyzánská) a soukeníci do ulice Soukenické (dnešní Novosady).

A co s tak velkou produkcí textilu, když v Holešově byli v 17. století jen čtyři krejčí? Látky šly na vývoz po českých zemích a snad i do zahraničí. Díky početné židovské komunitě, jejichž obchodníci měli povolení s textilem obchodovat, to nebyl žádný problém.

Řemeslnou textilní výrobu v dalších stoletích vytlačily manufaktury a později vznik textilních továren. Zatímco na začátku 19. století pracovalo na Holešovsku dvě stě padesát tkalců, v roce 1875 jich bylo už jenom dvanáct. Do roku 1948 fungovalo ve městě osm textilek, ale po znárodnění zde byla ponechána jen výroba pleteného kojeneckého zboží v Loaně. Po Sametové revoluci zanikla i tato továrna. Více o historii holešovských tkalců a soukeníků si můžete poslechnout také v nedávné reportáži Českého rozhlasu Zlín.

 

text a foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star