Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Výstava betlémů

Lenka Jagošová tvoří radost „na míru“. Již druhou zimu stojí za výtvarnou koncepcí výstavy betlémů za skly zámeckých arkád v Holešově. To, co si od soboty 27. listopadu můžeme prohlédnout, je výsledek dlouhé a promyšlené přípravy.

„Výstavu chystám v průběhu celého roku. V hlavě nosím nápady a přemýšlím o nich. Sbírám podněty, inspirace, natírám, šiji a poslední týden před zahájením všechno vyvrcholí instalací,“ shrnuje absolventka zahradnické fakulty v Lednici. Když v časopise objevila perníkové vitráže, hned se do nich pustila. Napekla perníkové chaloupky, které v kombinaci se světýlky především po setmění vytvářejí jeden z mnoha velmi příjemných detailů holešovské výstavy.

Lenka Jagošová se s chutí k tvořivosti narodila, ale rozmanitý a bohatý svět aranží ji prý pohltil až po vysoké škole. Sama říká, že jednoho dne pořádně otevřela oči a uviděla všechny ty příležitosti a inspirace, které svět skýtá.

„Stále si kupuji nové knihy a časopisy, mám jich opravdu hodně a stále hledám nové podněty,“ říká.

Její propracované a osobité aranžmá holešovské výstavy betlémů okouzlilo veřejnost už před rokem, proto také letos sáhli organizátoři po osvědčeném „střihu“ a externí kolegyni opět pozvali ke spolupráci. Expozice je tentokrát větší než loni, rozložená po obou stranách zasklených arkád a výtvarnice se rozhodla pro koncepci tradičních českých vánoc zabalených do teplé zlaté, červené a zelené.

„V módě je teď bílá, ale tu jsem nechtěla použít. Chtěla jsem, aby výstava působila hřejivě, přívětivě a útulně. Proto ty tradiční barvy kombinované s kožešinami, proto také třeba zákoutí s krbem. Miluji tradice, propojení ruční práce s estetikou, vkusem, krásu detailu. Je třeba navracet se ke kořenům lidové tvorby a ukázat ji lidem, ať nezapomínáme. Naopak nás tato díla – třeba právě řezbářská obohacují …,“ vysvětluje mladá žena.  

 

Mezi dekoracemi a látkami s drobnými vánočními i zimními motivy se práce moravských řezbářů z Valašska, severní i jižní Moravy a holešovského regionu vyjímají skutečně velkolepě. Každý kousek má své místo a opravdu stojí za to, věnovat výstavě čas a prohlédnout si v klidu všechny detaily a nuance. O důvod víc vypravit se i po setmění, kdy výstava díky speciálnímu nasvícení působí ještě malebněji.  

„Chci poděkovat všem, kteří mi pomáhali. Nejen mojí mamince, která instalovala se mnou, ale také kolektivu kulturního střediska. Pořád jsem kolem sebe měla nějaké další ochotné ruce,“ dodává aranžérka. Zámecké výstavy betlémů a krajky (L. Jagošové ji v arkádách aranžovala v době jarního lockdownu) nejsou první veřejná produkce Lenky Jagošové, určitě jsou ale největší. Mluví o nich jako o výzvě vytvořit pro lidi radost na míru v tak krásném a specifickém prostoru.

Moravské řezbované betlémy si v arkádách holešovského zámku můžete prohlédnout denně od 9 do 19 hodin až do 7. ledna. Zavřeno bude pouze na Štědrý den. Výstava je zdarma.      

Mgr. Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star