Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Zámek Holešov zve na výstavu Hračky dávné i nedávné

Zámek Holešov nabízí výstavu historických hraček z přelomu 19. a 20. století, které zde byly k vidění již před dvěma lety. Tentokrát představuje rozšířenou kolekci především vzácných panenek z přelomu 19. a 20. století. Hračky pocházejí ze sbírky Aleny a Františka Pleslových z Rychnova nad Kněžnou a na zámku budou k vidění až do konce roku.

 

„Poukázal bych především na sedm nových vitrín, ve kterých budou panenky vystaveny. Jedná se o nejvzácnější kousky s porcelánovými hlavičkami, které se v aukcích objevují jen sporadicky,“ řekl k projektu ředitel pořádajícího Městského kulturního střediska Holešov Pavel Chmelík.

 

Alena a František Pleslovi začali sbírku vytvářet před čtyřiceti lety. Nejprve se zajímali o panenky, nejstarší a nejvzácnější z nich koupili a jak sami dodávají, už tehdy to byly výdaje v řádu tisíců. Později začali kolekci rozšiřovat o další hračky, aby sbírka nebyla jednotvárná.

„Lidi se o nás dověděli a někteří nám hračky sami nosili. Když jsme pak začali i vystavovat a stali jsme se známějšími, volali si do muzeí o adresu a nám pak pošta vozila balíky od odesílatelů, které neznáme,“ popisuje Alena Pleslová, která své panenky sama podle potřeby opravuje, šije jim šatičky a vyrábí doplňky. 

            Dostat se ke starým hračkám je podle sběratelky stále těžší a těžší, protože lidé je vyhazují. „Třeba sehnat původní papírovou krabici od panenky je velký problém,“ dodává k tomu František Plesl, který své ženě od počátku pomáhá. Jako bývalý strojař a opravář veteránů dokázal vyrobit dobové repliky závodních autíček i starých saní. Když jeho žena do sbírky získala rozbitý miniaturní pokojíček, chopil se práce a malinkatý nábytek kousek po kousku opravil. Alena Pleslová pak do postýlek našila peřinky a teprve pak byl dojem dokonalý.          

„Nás tato práce opravdu baví, vždy nás těšilo aranžovat panenky, dotvářet a doplňovat pro ně pokojíčky a hrát si s doplňky. Dokud budeme mít sílu, budeme pokračovat,“ shodují se oba manželé. Jejich sbírka bude na holešovském zámku k vidění až do 30. prosince a to každé úterý až neděli od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin s výjimkou vánočních svátků.

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star