EN / DE

Studenti gymnázia si prohlédli fotky Jindřicha Štreita

Téměř dvě stě studentů vyšších ročníků holešovského gymnázia absolvovalo v druhé polovině října a na začátku listopadu komentované prohlídky výstavy fotografií Jindřicha Štreita. Studenti maturitních ročníků se dokonce setkali s autorem samotným. Holešovský zámek navštěvovali  po skupinách s pedagogy společenských věd, českého jazyka a výtvarné výchovy.

Studenti si poslechli povídání o životě a práci předního českého dokumentaristy a některé ročníky přicházely na výstavu se zadáním vybrat si snímek, který se jim nejvíc líbí a vysvětlit proč. V rámci setkání s tvorbou Jindřicha Štreita poté ve škole zhlédli také dokument České televize Jindra ze Sovince.

Během komentovaných prohlídek měli také dotazy. Zajímalo je například, jaký fotoaparát Štreit používá a jaká je postprodukce fotek. Ptali se také na osudy lidí, které na fotkách viděli a jakým způsobem se k nim fotograf dokáže dostat tak blízko, aby se stal součástí jejich každodenního života. Společně se shodli na tom, že Štreitovy fotky jsou velmi zajímavé a realistické. Opakovala se slova jako „opravdovost“, „pochopení“, „pozoruhodnost“, schopnost lidi „neodsuzovat“, nýbrž jim „naslouchat a pochopit“. „Některé třídy byly tak nadšené, že chtěly jít znovu,“ řekla Jindřiška Sklenářová, která na gymnáziu vyučuje výtvarnou výchovu a český jazyk a doprovodila většinu skupin.

„Mám ze zájmu mladých lidí upřímnou a velkou radost. Pokud budou mít studenti i po návštěvě výstavy další dotazy, velmi rád je zodpovím,“ reagoval samotný autor.

Výstava Jindřicha Štreita na holešovském zámku trvala od 17. září do 7. listopadu a představila výběr fotografií z cyklů o menšinách na českém území. Jednalo se o největší autorovu výstavu k 75. narozeninám, které oslavil v září. V zámeckých sálech přitom vystavil fotky ve světové premiéře.

Štreitova výstava v Holešově skončila, jiná však brzy začne. 5. prosince fotograf zahájí další výstavu ve francouzském Besançonu. I přes vysoký věk je neskutečně tvůrčí a pracovitý.

 

text a foto Dana Podhajská   

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star