EN / DE

Téměř čtyři sta dětí z mikroregionu si vyzkoušelo vyrobit vlastní knihu

Jak vzniká kniha? Kdo ji napíše, kdo nakreslí obrázky a jak vlastně vypadá spisovatel? Mnoho otázek v hlavičkách malých čtenářů, na které našly holešovské knihovnice odpovědi. U příležitosti stého výročí knihovny uspořádaly tvůrčí dílny pro žáky prvních stupňů základních škol s českou ilustrátorkou, spisovatelkou a autorkou obřího leporela dějin českého národa Lucií Seifertovou.

Během října a začátku listopadu se na zámku konalo pět setkání pro děti z Přílep, Martinic, Rymic, první a třetí holešovské základní školy a základní školy praktické. Téměř čtyři sta žáků z našeho mikroregionu si mohlo vyzkoušet kreativní práci spisovatele.  

            „V každé skupince mohlo pracovat maximálně padesát dětí. Je to mnoho, ale paní Seifertová měla organizaci velmi dobře zvládnutou. Byla radost dívat se. Děti se dověděly, jak vzniká kniha, poté pracovaly ve skupinách, zpracovavaly zadaný úsek českých dějin a když tyto úseky spojily, vznikla opravdu krásná leporela,“ popsala průběh dílen knihovnice Hana Zaoralová. Některé školy spojily workshopy také s komentovanou prohlídkou výstavy 100 let knihovny, která se na zámku konala do 7. listopadu, a současně si prohlédly obří leporelo Lucie Seifertové. Bylo doplňkem expozice, na což navazovaly i zmíněné dílny.

Městská knihovna i Městské kulturní středisko Holešov děkuje pořadateli Místní akční skupině Moštěnka, o. p. s., která akci pro děti financovala. Tato obecně prospěšná společnost v rámci projektu Místní akční plán vzdělávání II pro ORP Holešov (MAP)  se prioritně zaměřuje na rozvoj kvalitního a inkluzivního vzdělávání dětí a žáků do 15 let. Zahrnuje oblasti včasné péče, předškolního a základního vzdělávání, zájmového a neformálního vzdělávání a podporuje také projekty knihoven. Cílem je plánovat společné nebo sdílené aktivity v území, které přispějí k naplnění dlouhodobého záměru zlepšení kvality vzdělávání ve školách s důrazem na podporu škol a rozvoj potenciálu každého žáka. Důležitým aspektem MAP je vznik funkčního místního partnerství zřizovatelů, ředitelů škol a vzdělávacích organizací – NNO, školních družin, soukromých vzdělávacích institucí a dalších subjektů.

text a foto Dana Podhajská

  

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star