Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Český fotodokumentarista Jindřich Štreit vystavuje na zámku

Český fotodokumentarista Jindřich Štreit má nejraději svou fotku kněze se stařenkou

Od 17. září od 7. listopadu vystavuje na holešovském zámku snímky menšin  

 

Český dokumentární fotograf Jindřich Štreit byl kdysi jednoznačný zastánce černobílé fotografie. Bylo to něco, co jej charakterizovalo, bylo to jako podpis.

Dnes je všechno jinak. Je to již několik let, co vzal barvu na milost a začal fotit barevně. Barva je totiž podle něj současná a neevokuje šedesátá léta. Zvlášť v sociální fotografii, které se věnuje celý život, pro dnešní svět dosti důležitý detail. Od 17. září vystavuje na holešovském zámku snímky z cyklů menšiny. Jedná se o světovou premiéru, v tomto složení a v takovém rozsahu totiž zatím nikde své fotky nezveřejnil. Výstava vznikla k jeho 75. narozeninám a jak sám autor řekl, je jedinečná. 

 

„Chtěl jsem zde vystavit něco naprosto jiného než jinde,“ objasnil koncepci zámecké výstavy světově uznávaný fotograf, který si jubileum připomněl již 5. září. Právě proto má v Holešově výstavu, k významným narozeninám největší v republice. Ve třech sálech vystavuje devadesát velkoformátových fotografií z cyklů Vietnamci, Mongolové, Ukrajinci a Romové. Některé z nich ještě ani vystaveny nebyly, o to významnější kulturně-společenská událost to pro Holešov je.  Jindřich Štreit je totiž pojem, pro českou fotografii jistě fenomén. Inspirací  mu přittom byl slavný francozský fotograf Henri Cartier Bresson.

Rodák ze Vsetína s dnes již bílými vlasy působí rozvážně. Charisma člověka, který se umí dívat na svět tak nějak víc, než je běžné, se mu však rozhodně odepřít nedá. Hovoří s klidem, pokud se však zeptáte na nějaký detail z jeho práce, oči se mu usmějí a reaguje se zájmem: „Kterou svou fotku mám nejraději?,“ zopakuje otázku a chvíli se zdá, že odpověď nezná. Ale zná ji, je to snímek kněze, který vede stařenku starý desítky let. Pro něj jako autora však maximálně příznačný.

 

Fotograf, vysokoškolský pedagog, kurátor a organizátor kulturního života Jindřich Štreit se celý život věnuje dokumentární fotografii, zaznamenává život na venkově, život na okraji společnosti, lidské osudy na poli, v továrnách, drogově závislé, handicapované, lidi bez domova nebo třeba jen staré. To všechno jej zajímá a dokáže zachytit ve své surové podstatě. Za čtyřicet let práce svou tvorbu představil na více než třinácti stech výstavách a jeho práce jsou zastoupeny v mnoha významných světových institucích. Před Holešovem zahájil výstavu v Zašové a po Holešově jej například čeká Vídeň, Kolín nad Rýnem a Hamburk.

Průřez tvorbou a především jeho původní černobílou tvorbu je možné si do 31. října prohlédnout na hradě Sovinci, v jehož blízkosti žije a pracuje. Jubilejní výběr z tvorby během letošního léta nabídlo také Muzeum v Bruntále. Jindřich Štreit má za přitom sebou již 1400 výstav...

 

text a foto Dana Podhajská  

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star