Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Další výstava ke 100. výročí knihovny

Slavnostní vernisáží byla včera, ve čtvrtek 16. září zahájena další výstava ke 100. výročí založení holešovské knihovny a 160. výročí založení prvního českého čtenářského spolku na Moravě. Výstavu uvedla vedoucí knihovny Irena Železná, o doprovodné hudební vsuvky se pod vedením pedagogů postaraly děti  ze ZUŠ Holešov a přivítat jsme mohli také ilustrátorku Lucii Seifertovou. Ta  při této významné příležitosti zapůjčila do Holešova obří leporelo Dějiny udatného českého národa. 

Výstava 100 let knihovny shrnuje čtenářskou historii a to prostřednictvím 10 základních témat. Přiblížuje dějiny čtenářského spolku, knihovny v letech 1929 – 1989 a po roce 1989, vývoj poboček, speciální muzejní knihovnu, knihovnu Mirko Očadlíka a pátera Františka Alexe, dále regionální autory a publikace. Návštěvnici si prohlédnou také fotografie z činnosti knihovny pro děti i dospělé.

 

„Je to průřez historií postavený především na obrazových materiálech, ne na textech,“ přiblížila koncepci vedoucí knihovny Irena Železná a dodává, že stejný důraz kladou knihovnice na doplňující materiál jako jsou staré tisky ze 17. století, dokumenty nebo kolekce razítek za sto let činnosti. Všechno, co je na výstavě vidět, pochází z archivu knihovny a kroměřížského státního archivu.

Zajímavostí je malá expozice původního nábytku z let 1954 až 1995, kdy knihovna sídlila na zámku, a také stará lístkovnice, jmenný rejstřík čtenářů, který knihovníci používali před počítači. Doplňuje jej projekce více než šesti set fotografií z dění knihovny.

Největším doplňujícím prvkem expozice je však zmíněné obří leporelo, barevný komiks ilustrátorky Lucie Seifertové, který se vine prostorem výstavy i prostorem před výstavou. Autorka dílo krátce představila i včera na vernisáži.

Výstava se koná v prvním patře zadní části zámku (zadní schodiště, popř. výtah) až do 7. listopadu. Bude otevřená od úterý do neděle od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin. Pro školy připravují knihovnice komentované prohlídky. Hlásit se můžete od pondělí do pátku v Městském informačním centru Holešov, telefon 571 160 890. Prohlídka bude dlouhá asi hodinu a cena je 30 Kč za žáka.

Speciálním doprovodným programem výstavy budou 2. října workshopy středověkého tisku a písmomalířství, dále Odpoledne s Andersenem pojaté jako putování po místech spojených s holešovskými pověstmi a v podvečer bude pokřtěna nová publikace Po stopách knihovnictví v Holešově. Následovat bude koncert Vladimíry Dvořákové věnovaný 90. narozeninám Jiřího Suchého s názvem Milým Jiřím.    

 

Výstava 100 let knihovny navazuje na výstavu po širým nebem Po stopách knihovnictví v Holešově. Ta byla slavnostně otevřená již koncem srpna.  

 

Městské kulturní středisko Holešov a Městská knihovna Holešov znovu děkují pedagogům výtvarného oboru ZUŠ Holešov, Janě a Karlovi Jakóbkovým a Kateřině Zelenkové za významnou pomoc při realizaci výstavy.  

 

text a foto Dana Podhajská

Doprovodný program k výstavě 100 let knihovny 2. října

 

 

 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star