Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Historie Nové synagogy v Holešově

Ještě týden, do pátku 27. srpna, má pozorný návštěvník zámeckého nádvoří příležitost si prohlédnout za skly arkád panelovou výstavu, která shrnuje historii holešovských židů a zejména Nové synagogy od poloviny 19. do poloviny 20. století. Prostřednictvím variabilních textů, poznámek, dobových fotografií a tisků se dočte o nejzásadnějších událostech zdejší židovské komunity, která svého času patřila ke čtvrté nejpočetnější na Moravě.

 

Panely jsou čtivé, zajímavé podané, kombinují texty, grafiku a fotografie. Přinášejí krátké svědectví o vývoji holešovského židovského ghetta v době, kdy Židé nesměli sídlit v královských městech,  především však odráží vývoj po roce 1848, kdy byly tyto restrikce zrušeny. Výstava vysvětluje ambice vystavby Nové synagogy a ukazuje kopie zakládající listiny. Zmíněny jsou i zajímavosti z její blízkosti, jako byl třeba židovský klub, místo přátelských setkávání, kde fungovala kavárna, hrály se karty a domino.

 

Samostatným  panelem je připomenuta zkáza, která stavbu potkala během druhé světové války. Po opakovaném útoku vedeném členy radikální fašistické a kolaborantské organizace Vlajka, která se snažila zavděčit nacistům, synagoga 11. srpna 1941 vyhořela. O půl roku později následoval odstřel torza stavby. Na tyto události vzpomínali pamětníci, jejichž slova jsou na výstavě taktéž zachycena.  

 

Tato výstava měla premiéru před deseti lety, kdy vznikla u příležitosti 70. výročí zničení Nové synagogy. Letos si tedy připomínáme již 80. výročí, které před měsícem na semináři Židé a Morava zmínil historik a městský muzeolog Jan Machala, s Ondřejem Machálkem spoluautor výstavy.

Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star