Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

Cenu starosty získal nově vyšlechtěný mečík, který ještě nemá název

Cenu starosty města Holešova vyhrál mečík slovenského pěstitele Aloize Mikuláška. Nově vyšlechtěná rudě červená odrůda ještě nemá jméno, nicméně při hlasování se líbila nejvíce. Pohár předala radní města a dramaturgyně Městského kulturního střediska Holešov Jana Slovenčíková během sobotního slavnostního předávání cen. Výstava mečíků se konala v sobotu a neděli a měla vysokou návštěvnost. 

"Bylo to velmi těžké rozhodnutí, protože květy byly skutečně nádherné. Nás nakonec asi nejvíce uchválila ta barva," řekla Jana Slovenčíková.

Aloiz Mikulášek pochází od Bratislavy a do Holešova přivezl několik desítek květů mečíků. Pěstování těchto nádherných květin se věnuje již pětatřicet let, vyšlechtit novou odrůdu mu přitom zabere několik let.

Nejvíce cen posbíral sedmatřicetiletý Petr Šmída z Přepych u Opočna, absolvent oboru rostlinolékařství Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který mečíky pěstuji od roku 2012 a své odrůdy registruje v americké mečíkářské asociaci NAGC. Získal šest prvních míst ve velikostních kategoriích a kategoriích semenáčů a k tomu cenu Grand Champion za nejlepší klas.

Mezinárodní výstava mečíků za účasti Čechů, Slováků a Poláků se na zámku v Holešově konala 31. července a 1. srpna. Sdružení Gladiris ji uspořádalo u příležitosti 55. výročí založení a veřejnosti představilo tisíc odrůd mečíků, dále lilie a denivky.  Současně byli oceněni nejlepší pěstitelé.

Jak návštěvnost výstavy ukázala, květiny jsou téma, které veřejnost velmi zajímá. V barokním sále holešovského sálu se tento kulturně-společenský počin nádherně vyjímal a velmi důležitým doplňujícím prvkem byla také květinová aranžmá, která vytvořili zahrádkáři z Holešova. Lidé je mohli obdivovat již na nádvoří, na schodišti, na chodbách a v sále. Zahrádkáři se přípravě vazeb věnovali několik dnů. 

Výstava mečíků vznikla ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Holešov.

Dana Podhajská

foto Dana Podhajská

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star