Cenu starosty města Holešova vyhrál mečík slovenského pěstitele Aloize Mikuláška. Nově vyšlechtěná rudě červená odrůda ještě nemá jméno, nicméně při hlasování se líbila nejvíce. Pohár předala radní města a dramaturgyně Městského kulturního střediska Holešov Jana Slovenčíková během sobotního slavnostního předávání cen. Výstava mečíků se konala v sobotu a neděli a měla vysokou návštěvnost.
"Bylo to velmi těžké rozhodnutí, protože květy byly skutečně nádherné. Nás nakonec asi nejvíce uchválila ta barva," řekla Jana Slovenčíková.
Aloiz Mikulášek pochází od Bratislavy a do Holešova přivezl několik desítek květů mečíků. Pěstování těchto nádherných květin se věnuje již pětatřicet let, vyšlechtit novou odrůdu mu přitom zabere několik let.
Nejvíce cen posbíral sedmatřicetiletý Petr Šmída z Přepych u Opočna, absolvent oboru rostlinolékařství Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, který mečíky pěstuji od roku 2012 a své odrůdy registruje v americké mečíkářské asociaci NAGC. Získal šest prvních míst ve velikostních kategoriích a kategoriích semenáčů a k tomu cenu Grand Champion za nejlepší klas.
Mezinárodní výstava mečíků za účasti Čechů, Slováků a Poláků se na zámku v Holešově konala 31. července a 1. srpna. Sdružení Gladiris ji uspořádalo u příležitosti 55. výročí založení a veřejnosti představilo tisíc odrůd mečíků, dále lilie a denivky. Současně byli oceněni nejlepší pěstitelé.
Jak návštěvnost výstavy ukázala, květiny jsou téma, které veřejnost velmi zajímá. V barokním sále holešovského sálu se tento kulturně-společenský počin nádherně vyjímal a velmi důležitým doplňujícím prvkem byla také květinová aranžmá, která vytvořili zahrádkáři z Holešova. Lidé je mohli obdivovat již na nádvoří, na schodišti, na chodbách a v sále. Zahrádkáři se přípravě vazeb věnovali několik dnů.
Výstava mečíků vznikla ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Holešov.
Dana Podhajská
foto Dana Podhajská
Hodnocení článku: