Cookie Consent by Free Privacy Policy website
EN / DE

„Všechno se dá svázat,“ říká aranžér Pražského hradu

             Zahradník a aranžér Jaroslava Malý dělal květinové vazby třicet let pro české prezidenty. Zažil i toho posledního československého Pracoval v Lánech i na Pražském hradě. Díky celoživotním přátelským vazbám s aranžéry z Holešovska pomohl vytvořit živé dekoraci i na víkendovou mezinárodní výstavu mečíků.

 

            „Na květinách mě baví všechno. Všechno se dá svázat,“ říká velmi skromný Jaroslav Malý. Rozmluvit ho, je kumšt. Na otázku, na co ve službách prezidentů vzpomíná nejraději se zasměje a naznačí, že ne vždy to jako zahradnicí Pražského hradu měli jednoduché s pejsky prezidentů.

            Jaroslav Malý pracoval pro Gustáva Husáka, Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana. Vytvářel aranžmá na jejich všechny novoroční projevy, ty, na které jsme s všichni prvního ledna dívali v televizi. Jeho ruce každý rok na výročí vzniku republiky květinami vyzdobily také Vladislavský sál, vytvořily kytice pro všechny oficiální hosty jako byl papež nebo anglická královna. „To byla protokolární záležitost. Dané barvy i květy, ale přesto výzva,“ dodává aranžér. Není z Prahy, do Pražský hrad do práce denně dojížděl z Lužné u Rakovníka. Vysedal na Hradčanské a po schodech nahoru nebo cestičkou kolem ministerstva obrany spěchal do práce. Bylo to brzy ráno, protože již v osm hodin ráno třikrát týdně musely být v prezidentských kancelářích čerstvé vazby.

            Je zřejmé, že pan Malý vnímá tuto zajímavou životní etapu velmi pokorně a se stojským klidem. Stejnou radost mu totiž dělaly zakázky pro „obyčejné“ lidi. Třeba pro nevěstu, kvůli jejíž svatební kytici vyrazil na louku brzy ráno a uvázal takovou kytici, která se hodila k jejich květovaným letním šatům.

           

            Jaroslav Malý se podílel na víkendové výzdobě Velkého sálu u příležitosti výstavy mečíků spolu s aranžérkami z Holešovska. S Vlastou Čablovou spolupracuje od mládí. Spolu vytvořili aranžmá i v roce 2013, kdy se na zámku konala jiná výstava květin.

            Práce aranžéru si můžete prohlédnout na výstavě mečíků 31. 7. a 1. 8. V sobotu je výstava otevřená od 9 do 18 hodin, v neděli od 9 do 15 hodin. Vstupné je dobrovolné.

 

Dana Podhajská

foto Dana Podhajská

Aranžéři z Holešovska během páteční přípravy květinových vazeb. Na poslední fotografii je Jaroslav Malý. 

 

Hodnocení článku: rating starrating starrating starrating starrating star